top of page
  • Zdjęcie autoraPrima Job Center

Niemieckie tablice rejestracyjne - od A do Z


Niemieckie tablice rejestracyjne


W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce rejestracji niemieckiej oraz oznaczeń niemieckich tablic rejestracyjnych. Dowiesz się, jak odczytywać i rozumieć oznaczenia na niemieckich tablicach, jakie są rodzaje tablic oraz jak przebiega proces rejestracji pojazdu w Niemczech. Zapraszamy do lektury!


Podstawowe informacje o niemieckich tablicach rejestracyjnych


Niemieckie tablice rejestracyjne są obowiązkowym elementem każdego pojazdu zarejestrowanego w Niemczech. W tym artykule omówimy podstawowe informacje dotyczące niemieckich tablic, ich budowy oraz oznaczeń.


Czym są niemieckie tablice rejestracyjne?


Tablice rejestracyjne w Niemczech, pełnią funkcję identyfikacji pojazdów. Dzięki nim możliwe jest ustalenie miejsca rejestracji pojazdu oraz jego właściciela. Niemieckie tablice rejestracyjne są wydawane przez odpowiednie urzędy, a ich wygląd i oznaczenia są uregulowane przez prawo niemieckie.


Budowa i wygląd standardowych niemieckich tablic


Standardowe tablice rejestracyjne niemieckie mają prostokątny kształt i są podzielone na trzy części. Na początku tablicy znajduje się oznaczenie regionu i miasta, następnie naklejka oznaczająca Land, a na końcu oznaczenie składające się z liter i cyfr. Tablice mają białe tło z czarnymi znakami, a na lewej stronie umieszczona jest niebieska plakietka z flagą Unii Europejskiej oraz oznaczeniem kraju (D - Deutschland, czyli Niemcy).


Znaczenie liter i numerów w niemieckim numerze rejestracyjnym


Niemiecki numer rejestracyjny składa się z liter i cyfr, które mają konkretne znaczenie. Jak już wspomniano, na początku numeru rejestracyjnego znajduje się oznaczenie regionu, a następnie litera lub dwie litery oznaczające miasto. Następnie umieszczone są cyfry, które wskazują na kolejność rejestracji pojazdu w danym regionie.


Rodzaje niemieckich tablic rejestracyjnych


W Niemczech obowiązują różne rodzaje tablic rejestracyjnych, które są dostosowane do różnych potrzeb i sytuacji. W tej części omówimy jakie rodzaje tablic rejestracyjnych obowiązują w Niemczech oraz jakie są ich cechy charakterystyczne.


Zwykłe tablice rejestracyjne w Niemczech


Zwykłe niemieckie tablice rejestracyjne są najbardziej powszechnym rodzajem tablic, które można spotkać na niemieckich drogach. Są one stosowane w przypadku pojazdów zarejestrowanych na stałe w Niemczech. Standardowe tablice rejestracyjne ja już wcześniej wspominaliśmy, mają białe tło z czarnymi znakami, a na lewej stronie umieszczona jest niebieska plakietka z flagą Unii Europejskiej oraz oznaczeniem kraju (D - Deutschland, czyli Niemcy). Po środku znajduje się naklejka oznaczająca Land oraz naklejka potwierdzająca ważność przeglądu.


Niemieckie tablice wywozowe i tymczasoweTymczasowe tablice rejestracyjne
Tymczasowe tablice rejestracyjne (5 dni)

Niemieckie tablice wywozowe oraz tablice tymczasowe są stosowane w przypadku pojazdów przeznaczonych do wywozu za granicę lub tymczasowego użytkowania na terenie Niemiec. Tablice tymczasowe dzielą się na te, które obowiązują przez 5 dni (z zółtym paskiem po prawej stronie) i te, które obowiązują przez 30 dni (z czerwonym paskiem po prawej stronie). W przypadku krótkoterminowej tablicy rejestracyjnej, na końcu tablicy umieszczona jest data ważności tablic.


Tablice rejestracyjne dla pojazdów zabytkowych i administracjiTablice rejestracyjne - samochody zabytkowe
Tablice rejestracyjne samochodów zabytkowych z literą "H"


W Niemczech istnieją również specjalne tablice rejestracyjne dla pojazdów zabytkowych oraz pojazdów służb państwowych(np. policji). Tablice dla pojazdów zabytkowych mają dodatkowe oznaczenie "H" (od niemieckiego słowa "Historisch"), natomiast tablice dla pojazdów służb mają specjalne oznaczenia literowe, które wskazują na przynależność do danej instytucji (np. Y dla wojska)


Indywidualne i dyplomatyczne tablice rejestracyjne w Niemczech


Indywidualne tablice rejestracyjne są stosowane w przypadku pojazdów należących do osób prywatnych, które chcą posiadać unikalne oznaczenia na tablicach. Indywidualna tablica niemiecka może zawierać dowolne kombinacje liter i cyfr, które są dostępne w danym regionie i nie są już zajęte przez inne pojazdy.


Podstawowe tablice dyplomatyczne nie różnią się wyglądem od zwykłych tablic rejestracyjnych, zazwyczaj zamiast pierwszej litery oznaczającej Land widnieje zero (0), a następnie po naklejce TUV liczba oznajmiająca z jakiego kraju pochodzi dyplomata.


Regiony i ich oznaczenia na niemieckich tablicach rejestracyjnych


Wyróżnik miejsca rejestracji na niemieckich tablicach rejestracyjnych pozwala na szybkie zidentyfikowanie regionu, z którego pochodzi pojazd. Oznaczenia pojazdów są związane z konkretnymi miejscami rejestracji tablic, co ułatwia rozpoznanie pochodzenia pojazdu. W tej części artykułu przedstawimy, jak regiony są oznaczane na niemieckich tablicach rejestracyjnych oraz jakie informacje zawierają te oznaczenia.


Jakie informacje zawierają oznaczenia regionów na tablicach?


Informacje zawarte w oznaczeniach regionów na niemieckich tablicach rejestracyjnych pozwalają na szybkie zidentyfikowanie miejsca rejestracji pojazdu. Na początku tablicy umieszczone są jedna, dwie lub trzy litery, które wskazują na konkretny region. Następnie, jedna lub dwie litery oraz jedna do czterech cyfr, które są indywidualnym numerem pojazdu.


Przykłady oznaczeń regionów


Przedstawiamy kilka przykładów oznaczeń :


A – Augsburg, Bawaria

AA – Aalen i Ostalbkreis, Badenia-Wirtembergia

AB – Aschaffenburg, Bawaria

B – Berlin

BA – Bamberg, Bawaria

BAD – Baden-Baden, Badenia-Wirtembergia

C – Chemnitz, Saksonia

CA – Calau, Brandenburgia

CAS – Castrop-Rauxel, Nadrenia Północna-Westfalia

D – Düsseldorf, Nadrenia Północna-Westfalia

DA – Darmstadt i Darmstadt-Dieburg, Hesja

DAH – Dachau, Bawaria

E – Essen, Nadrenia Północna-Westfalia

EA – Eisenach, Turyngia

EB – Eilenburg, Saksonia

F – Frankfurt nad Menem, Hesja

FAL – Fallingbostel, Nadrenia Północna-Westfalia

FB – Hessen i Wetteraukreis, Hesja

G – Gera, Turyngia

GA – Gardelegen, Saksonia-Anhalt

GAN – Bad Gandersheim, Dolna Saksonia

H – Hanower, Dolna Saksonia

HA – Hagen, Nadrenia Północna-Westfalia

HAB – Hammelburg, Bawaria

IGB – Stadt St Ingbert i Saar-Pfalz-Kreis, Saara

IK – Ilm-Kreis, Turyngia

IL – Ilmenau, Turyngia

J – Jena, Turyngia

JB – Jüterbog, Brandenburgia

JE – Jessen, Saksonia-Anhalt

K – Kolonia, Nadrenia Północna-Westfalia

KA – Karlsruhe, Badenia-Wirtembergia

KAR – Karlstadt, Bawaria

L – Lipsk, Saksonia

LA – Landshut, Bawaria

LAN – Landau Isar, Bawaria

M – Monachium, Bawaria

MA – Mannheim, Badenia-Wirtembergia

MAB – Marienberg, Saksonia

N – Nürnberg, Bawaria

NAB – Nabburg, Bawaria

NAI – Naila, Bawaria

OA – Oberallgäu, Bawaria

OAL – Ostallgäu, Bawaria

OB – Oberhausen, Nadrenia Północna-Westfalia

P – Poczdam, Brandenburgia

PA – Passau, Bawaria

PAF – Pfaffenhofen an der Ilm, Bawaria

QFT – Querfurt, Saksonia-Anhalt

R – Regensberg, Bawaria

RA – Ratstatt, Badenia-Wirtembergia

RC – Reichenbach, Saksonia

S – Stuttgart, Badenia-Wirtembergia

SAB – Saarburg, Nadrenia-Palatynat

SAD – Schwandorf, Bawaria

TBB – Tauberbischofsheim i Main-Tauber-Kreis, Badenia-Wirtembergia

TE – Teterow, Meklemburgia-Pomorze Przednie

TF – Teltow-Fläming, Brandenburgia

ÜB – Überlingen, Badenia-Wirtembergia

UE – Uelzen, Dolna Saksonia

UEM – Ueckermünde, Meklemburgia-Pomorze Przednie

V – Vogtlandkreis, Saksonia

VAI – Vaihingen, Badenia-Wirtembergia

VB – Vogelsbergkreis, Hesja

W – Wuppertal, Nadrenia Północna-Westfalia

WA – Waldeck, Hesja

WAF – Kreis Warendorf, Nadrenia Północna-Westfalia

Z – Zwickauer Land, Saksonia

ZE – Zerbst, Saksonia-Anhalt

ZEL – Zell, Nadrenia-Palatynat


Warto zauważyć, że w przypadku niektórych miast, takich jak Berlin, Hamburg czy Monachium, oznaczenia regionów są jednoliterowe (B, HH, M).


W ten sposób, dzięki wyróżnikom miejsc rejestracji na niemieckich tablicach rejestracyjnych, można szybko zidentyfikować region, z którego pochodzi dany pojazd. Oznaczenia te są przydatne zarówno dla służb kontrolnych, jak i dla zwykłych użytkowników dróg, którzy chcą poznać pochodzenie innych pojazdów na drodze.


Proces rejestracji pojazdu w Niemczech


W sprawie rejestracji pojazdów w Niemczech, istnieje kilka kroków, które należy wykonać, aby uzyskać niemieckie tablice oraz dowód rejestracyjny. W tej części artykułu omówimy proces rejestracji pojazdu oraz jakie dokumenty są potrzebne do jego przeprowadzenia.


Jak przebiega proces rejestracji pojazdu w Niemczech?


Proces rejestracji pojazdu w Niemczech można przedstawić w kilku krokach:


  1. Zgłoszenie pojazdu w odpowiednim urzędzie (Kfz-Zulassungsstelle) - należy zgłosić się do urzędu z odpowiednimi dokumentami, takimi jak dowód osobisty, dowód zakupu pojazdu oraz certyfikat ubezpieczenia OC.

  2. Przeprowadzenie badania technicznego pojazdu (TÜV) - w przypadku używanych pojazdów, konieczne jest przeprowadzenie badania technicznego, aby upewnić się, że pojazd spełnia wymagania bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

  3. Uzyskanie niemieckiego dowodu rejestracyjnego (Zulassungsbescheinigung Teil I) - po zakończeniu badania technicznego, urząd wyda dowód rejestracyjny, który potwierdza, że pojazd jest zarejestrowany w Niemczech.

  4. Zamówienie tablic rejestracyjnych


Warto zauważyć, że proces rejestracji pojazdu może się różnić w zależności od regionu oraz rodzaju pojazdu (np. samochód osobowy, motocykl, pojazd zabytkowy).


Jak zamówić niemieckie tablice rejestracyjne?


W kwestii zamawiania tablic rejestracyjnych, istnieje kilka opcji. Można to zrobić bezpośrednio w urzędzie rejestracji pojazdów, jednak często jest to droższa opcja. Alternatywnie, można skorzystać z usług dostawców tablic rejestracyjnych działających w pobliżu urzędów lub zamówić tablice przez internet. Aby zamówić niemieckie tablice, należy podać numer rejestracyjny oraz wyróżnik miejsca rejestracji, które otrzymaliśmy w urzędzie. Zamawianie tablic przez internet pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy.


Okres ważności i odnawianie niemieckich tablic rejestracyjnych


Istnieją różne rodzaje tablic, które mają różny okres ważności. Standardowe tablice rejestracyjne są ważne przez cały okres użytkowania pojazdu, pod warunkiem, że pojazd przechodzi regularne badania techniczne (TÜV). Jeśli chodzi o datę ważności tablic tymczasowych, to jak już wcześniej wspominano są to tablice 5 i 30 dniowe.


Ciekawostki o niemieckich tablicach rejestracyjnych


Niemieckie tablice rejestracyjne są opatrzone w specjalną czcionkę zwaną FE-Schrift, co oznacza "pismo utrudniające fałszerstwo". Jest to unikalna czcionka dla Niemiec, stanowiąca jeden z elementów umożliwiających rozpoznanie niemieckich tablic rejestracyjnych.


Podsumowanie


W niniejszym artykule omówiliśmy niemieckie tablice rejestracyjne w sposób kompleksowy, przedstawiając ich budowę, wygląd oraz ich różnorodność. Zapoznaliśmy się z podstawowymi informacjami na temat niemieckich tablic, takimi jak sposób odczytywania oznaczeń czy znaczenie liter i numerów. Przedstawiliśmy także różne rodzaje tablic, takie jak zwykłe, wywozowe, tymczasowe, zabytkowe czy dyplomatyczne.


Omówiliśmy również regiony i ich oznaczenia na niemieckich tablicach rejestracyjnych. Następnie opisaliśmy proces rejestracji pojazdu w Niemczech, w tym zamawianie tablic oraz ich okres ważności.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik po niemieckich tablicach rejestracyjnych dostarczył wartościowych informacji zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych czytelników, zainteresowanych tematyką rejestracji pojazdów w Niemczech.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page