top of page

Autobahn: najszybsze i najdłuższe autostrady w Europie


autostrada w niemczech

Autobahn to niemieckie słowo oznaczające autostradę. Jest to nazwa sieci dróg szybkiego ruchu w Niemczech, która ma ponad 13 tysięcy kilometrów długości i jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych na świecie. Autobahn są symbolem niemieckiej inżynierii, kultury motoryzacyjnej i historii. Na tych drogach można spotkać zarówno luksusowe samochody, jak i zabytkowe pojazdy. Co więcej, na większości odcinków Autobahn nie obowiązują ograniczenia prędkości, co sprawia, że są one rajem dla kierowców lubiących szybką jazdę.


Początki Autobahn


Historia Autobahn sięga początku XX wieku, kiedy to powstała pierwsza taka droga w Berlinie, zwana AVUS. Była ona początkowo przeznaczona do wyścigów samochodowych, a później stała się częścią publicznej sieci drogowej. W latach 30. i 40. ubiegłego wieku, za rządów nazistów, rozbudowano sieć Autobahn jako część programu gospodarczego i wojskowego. Autobahn miały służyć do szybkiego transportu wojska i sprzętu, a także do propagandy sukcesów III Rzeszy. W czasie II wojny światowej wiele odcinków Autobahn zostało zniszczonych przez alianckie naloty.


Po wojnie Niemcy zostały podzielone na dwa państwa: NRD i RFN. Każde z nich miało swoją własną sieć autostrad, która była rozwijana niezależnie od siebie. W latach 70. wprowadzono numerację autostrad, która jest obowiązująca do dziś. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku nastąpiło połączenie obu systemów autostradowych i dalsza ich modernizacja.


Zasady obowiązujące na niemieckiej autostradzie


Zasady jazdy po Autobahn są podobne do tych obowiązujących na innych drogach w Europie. Należy przestrzegać znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej i zasad pierwszeństwa przejazdu. Zakazane jest wyprzedzanie z prawej strony, jazda na zderzak i używanie telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego. Wymagane jest posiadanie ważnego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu, dowodu ubezpieczenia samochodu i dowodu tożsamości. W samochodzie powinny znajdować się także kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy i apteczka samochodowa.


Największą atrakcją dla kierowców jest brak ograniczeń prędkości na większości odcinków Autobahn. Oznacza to, że można jeździć tak szybko, jak pozwala na to pojazd i warunki drogowe. Jednak nie jest to obowiązek, a jedynie możliwość. Zalecana prędkość wynosi 130 km/h i należy się jej stosować w przypadku niepewności lub zagrożenia. Ponadto istnieją odcinki Autobahn, na których obowiązują ograniczenia prędkości ze względu na bezpieczeństwo lub ochronę środowiska. Są one oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi i mogą wynosić od 80 do 120 km/h.


Jazda po Autobahn wymaga od kierowcy dużej koncentracji, umiejętności i odpowiedzialności. Nie należy zapominać o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych pojazdów, zwłaszcza tych jadących szybciej. Należy także pamiętać o regularnym robieniu przerw w podróży, aby odpocząć i zrelaksować się. Jazda po autostradzie może być zarówno przyjemnym, jak i stresującym doświadczeniem, w zależności od indywidualnych preferencji i umiejętności kierowcy.


Dlaczego Autobahn jest darmowa?


Autostrady w Niemczech są darmowe dla samochodów osobowych i motocykli, ponieważ nie ma ogólnego systemu opłat za korzystanie z nich. Jedynymi pojazdami, które muszą płacić, są ciężarówki. Niektóre z powodów, dla których autostrady w Niemczech są darmowe, to:

 • Autostrady w Niemczech są finansowane z podatków płaconych przez kierowców i właścicieli pojazdów, takich jak podatek od paliwa, podatek drogowy i podatek od wartości dodanej.

 • Autostrady w Niemczech są uważane za publiczne dobro, które służy interesowi ogólnemu i wspiera rozwój gospodarczy i społeczny kraju.

 • Autostrady w Niemczech są popularne wśród kierowców, którzy cenią sobie możliwość jazdy bez ograniczeń prędkości na wielu odcinkach. Wprowadzenie opłat za autostrady mogłoby spotkać się z silnym sprzeciwem społecznym i politycznym.

Jednak istnieją także argumenty za wprowadzeniem opłat za autostrady w Niemczech, takie jak:

 • Opłaty za autostrady mogłyby być źródłem dodatkowych dochodów dla budżetu państwa, które mogłyby być przeznaczone na utrzymanie i modernizację infrastruktury drogowej.

 • Opłaty za autostrady mogłyby być narzędziem do regulacji ruchu i zmniejszenia zatłoczenia, emisji spalin i hałasu na autostradach.

 • Opłaty za autostrady mogłyby być sposobem na sprawiedliwsze rozłożenie kosztów korzystania z autostrad między użytkownikami, którzy często jeżdżą po nich, a tymi, którzy rzadko lub wcale z nich nie korzystają.

 • Opłaty za autostrady mogłyby być zgodne z zasadą „zanieczyszczający płaci”, która oznacza, że użytkownicy drogi powinni ponosić odpowiedzialność za negatywne skutki środowiskowe i społeczne swojej jazdy.

W 2018 roku niemiecki rząd planował wprowadzić opłatę infrastrukturalną dla samochodów osobowych korzystających z autostrad, ale projekt ten został odrzucony przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako dyskryminujący dla obywateli innych państw członkowskich. Obecnie nie ma planów wprowadzenia opłat za autostrady w Niemczech.


Ciekawostki o niemieckich Autobahn

 • Autobahn są często nazywane “niemieckimi autostradami”, ale nazwa ta nie jest wyłączną własnością Niemiec. Sieć autobahn obejmuje także drogi w Austrii, Szwajcarii i Luksemburgu, które są oznaczone literą A i mają wspólną numerację z niemieckimi autostradami.

 • Autobahn mają swoją własną policję drogową, zwana Autobahnpolizei. Jej zadaniem jest kontrola ruchu, egzekwowanie przepisów i udzielanie pomocy na autostradach. Policjanci jeżdżą na motocyklach lub w samochodach oznaczonych napisem “Polizei” i niebieskimi światłami.

 • Autobahn są znane z wysokiej jakości nawierzchni, która jest regularnie remontowana i odnawiana. Ich wytrzymałość szacowana jest na około 30 do 50 lat.

 • Autobahn są wyposażone w wiele udogodnień dla podróżnych, takich jak stacje benzynowe, parkingi, toalety, restauracje, hotele, punkty informacyjne i telefony alarmowe. Co około 500 m znajdują się znaki z numerem kilometra oraz kolorowym symbolem wskazującym rodzaj drogi (zielony - autostrada, żółty - droga federalna, niebieski - droga krajowa).

 • Autobahn są miejscem wielu rekordów prędkości i wyścigów samochodowych. Najszybszym pojazdem, który kiedykolwiek poruszał się po niemieckiej autostradzie był Bugatti Veyron Super Sport, który osiągnął prędkość 431 km/h w 2010 roku.

bottom of page