top of page
 • Zdjęcie autoraPrima Job Center

Autobahn: sieć autostrad w Niemczech


Autobahn : autostrady w Niemczech


Autobahn to niemieckie słowo oznaczające autostradę. Jest to nazwa sieci dróg szybkiego ruchu w Niemczech, która ma ponad 13 tysięcy kilometrów długości i jest jedną z najstarszych i najbardziej znanych na świecie. Autobahn są symbolem niemieckiej inżynierii, kultury motoryzacyjnej i historii. Na tych drogach można spotkać zarówno luksusowe samochody, jak i zabytkowe pojazdy. Co więcej, na większości odcinków Autobahn nie obowiązują ograniczenia prędkości, co sprawia, że są one rajem dla kierowców lubiących szybką jazdę.


Historia Autobahn w Niemczech


Historia Autobahn sięga początku XX wieku, kiedy to powstała pierwsza taka droga w Berlinie, zwana AVUS. Była ona początkowo przeznaczona do wyścigów samochodowych, a później stała się częścią publicznej sieci drogowej. W latach 30. i 40. ubiegłego wieku, za rządów nazistów, rozbudowano sieć Autobahn jako część programu gospodarczego i wojskowego. Autobahn miały służyć do szybkiego transportu wojska i sprzętu, a także do propagandy sukcesów III Rzeszy. W czasie II wojny światowej wiele odcinków Autobahn zostało zniszczonych przez alianckie naloty.


Po wojnie Niemcy zostały podzielone na dwa państwa: NRD i RFN. Każde z nich miało swoją własną sieć autostrad, która była rozwijana niezależnie od siebie. W latach 70. wprowadzono numerację autostrad, która jest obowiązująca do dziś. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku nastąpiło połączenie obu systemów autostradowych i dalsza ich modernizacja.


Numery autostrad w Niemczech i ich znaczenie


Każda autostrada posiada swoją numerację (niebieski znak z białymi literami i białą obwódką). Autostrada A995, przebiegająca w pobliżu Monachium, ma najwyższy numer przydzielony autostradom w Niemczech. Numeracja ta nie jest przypadkowa, lecz opiera się na określonym systemie.


Główne autostrady międzymiastowe mają jednocyfrowe numery (na przykład A7), a te w nowych landach wschodnich – niskie dwucyfrowe numery (jak A14). Autostrady o znaczeniu ponadregionalnym mają dwucyfrowe numery (takie jak A61), a mniejsze, lokalne trasy trzycyfrowe numery. Przykładem jest 11-kilometrowa A995, odnoga A99, która łączy południowo-zachodnie części Monachium z A8.


W przypadku niemieckich autostrad, istotne jest również, czy numer jest parzysty czy nieparzysty. Autostrady z numerami parzystymi biegną zazwyczaj wschód-zachód, a te z numerami nieparzystymi – północ-południe. To jednak ogólna zasada, na którą zdarzają się wyjątki, jak A14 czy A72.


Autostrady w Niemczech - mapa


Mapa autostrad w Niemczech z oznaczeniami numeracyjnymi

Autostrady w Niemczech mapa
grafika pochodzi ze strony adac.de

Numeracja autostrad niemieckich według lokalizacji


Dwucyfrowe numery autostrad wskazują również na ich lokalizację :


A10 i wyższe: Berlin, Brandenburgia, Saksonia-Anhalt, Saksonia, Meklemburgia-Pomorze Przednie

A20 i wyższe: północne Niemcy

A30 i wyższe: Dolna Saksonia, Ostwestfalen-Lippe, częściowo Turyngia, Saksonia i Saksonia-Anhalt

A40 i wyższe: od Zagłębia Ruhry po region Renu-Main

A50 i wyższe: od Niederrheinu po Kolonię

A60 i wyższe: Nadrenia-Palatynat, Saara i południowe Hesja

A70 i wyższe: Frankonia, Saksonia, Turyngia

A80 i wyższe: Badenia-Wirtembergia

A90 i wyższe: Altbayern i region Jeziora Bodeńskiego


Dla autostrad regionalnych i dojazdowych z trzycyfrowymi numerami, pierwsze dwie cyfry odnoszą się do powyższych lokalizacji, na przykład A395 jako odnoga A39 czy wspomniana A995 jako odnoga A99.


Najdłuższe i najkrótsze autostrady w Niemczech


A7 to najważniejsze połączenie północ-południe w Niemczech, o długości 962 kilometry. Przebiega od Flensburga przez Hamburg, Hanower, Kassel, Würzburg i Ulm aż do Füssen.


A3, z 769 kilometrami, jest drugą co do długości autostradą w Niemczech. Prowadzi od granicy z Holandią przy Elten przez Zagłębie Ruhry, rejon Kolonii, region Renu-Main, Frankonię i Dolną Bawarię aż do granicy z Austrią przy Schärding.


Na trzecim miejscu jest A1 o długości 748 kilometrów, biegnąca od Heiligenhafen nad Bałtykiem przez Lubeckę, Hamburg, Bremen, Münster, Dortmund, Kolonię i Trier aż do Saarbrücken. W Eifel znajduje się około 20-kilometrowa przerwa.


Najkrótszą autostradą w Niemczech jest A831. Rozpoczyna się i kończy w Stuttgarcie, mając długość zaledwie 2,3 kilometra. Druga co do długości najkrótsza autostrada to 2,4-kilometrowa A255 w Hamburgu. Na trzecim miejscu znajduje się A672 w Darmstadt o długości 2,5 kilometra.Długość autostrad według Landów


Bawaria posiada najwięcej kilometrów autostrad w Niemczech, ale także największą powierzchnię. Na ten kraj związkowy przypada 2557 kilometrów (prawie 20 procent) całkowitej długości autostrad. Na drugim miejscu znajduje się Nadrenia Północna-Westfalia z 2261 kilometrami, a na trzecim Dolna Saksonia z 1453 kilometrami. Region Rhein-Ruhr charakteryzuje się największym zagęszczeniem autostrad.


Korki na niemieckich autostradach


Tylko w roku 2022 ADAC zarejestrował na niemieckich autostradach około 474 000 korków, które łącznie miały długość około 733 000 kilometrów. Czas trwania zakłóceń ruchu sięgnął 333 000 godzin. Sytuacja z korkami w roku 2023 prawdopodobnie nie uległa poprawie.

Całkowity przebieg pojazdów na autostradach w 2022 roku wynosił około 242 miliardy km, co stanowi wzrost o prawie 10 procent w porównaniu z rokiem 2021 (221 mld km).

Najwięcej korków w Niemczech notowano na wszystkich autostradach z jednocyfrowymi numerami oraz na A40, A45 i A61.

Zasady obowiązujące na niemieckiej autostradzie


Zasady jazdy po Autobahn są podobne do tych obowiązujących na innych drogach w Europie. Należy przestrzegać znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej i zasad pierwszeństwa przejazdu. Zakazane jest wyprzedzanie z prawej strony, jazda na zderzak i używanie telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego. Wymagane jest posiadanie ważnego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu, dowodu ubezpieczenia samochodu i dowodu tożsamości. W samochodzie powinny znajdować się także kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy i apteczka samochodowa.


Największą atrakcją dla kierowców jest brak ograniczeń prędkości na większości odcinków Autobahn. Oznacza to, że można jeździć tak szybko, jak pozwala na to pojazd i warunki drogowe. Jednak nie jest to obowiązek, a jedynie możliwość. Zalecana prędkość wynosi 130 km/h i należy się jej stosować w przypadku niepewności lub zagrożenia. Ponadto istnieją odcinki Autobahn, na których obowiązują ograniczenia prędkości ze względu na bezpieczeństwo lub ochronę środowiska. Są one oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi i mogą wynosić od 80 do 120 km/h.


Jazda po Autobahn wymaga od kierowcy dużej koncentracji, umiejętności i odpowiedzialności. Nie należy zapominać o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych pojazdów, zwłaszcza tych jadących szybciej. Należy także pamiętać o regularnym robieniu przerw w podróży, aby odpocząć i zrelaksować się. Jazda po autostradzie może być zarówno przyjemnym, jak i stresującym doświadczeniem, w zależności od indywidualnych preferencji i umiejętności kierowcy.Autostrady w Niemczech opłaty


Autostrady w Niemczech są darmowe dla samochodów osobowych i motocykli, ponieważ nie ma ogólnego systemu opłat za korzystanie z nich. Jedynymi pojazdami, które muszą płacić, są ciężarówki. Niektóre z powodów, dla których autostrady w Niemczech są darmowe, to:


 • Autostrady w Niemczech są finansowane z podatków płaconych przez kierowców i właścicieli pojazdów, takich jak podatek od paliwa, podatek drogowy i podatek od wartości dodanej.

 • Autostrady w Niemczech są uważane za publiczne dobro, które służy interesowi ogólnemu i wspiera rozwój gospodarczy i społeczny kraju.

 • Autostrady w Niemczech są popularne wśród kierowców, którzy cenią sobie możliwość jazdy bez ograniczeń prędkości na wielu odcinkach. Wprowadzenie opłat za autostrady mogłoby spotkać się z silnym sprzeciwem społecznym i politycznym.


Jednak istnieją także argumenty za wprowadzeniem opłat za autostrady w Niemczech, takie jak:


 • Opłaty za autostrady mogłyby być źródłem dodatkowych dochodów dla budżetu państwa, które mogłyby być przeznaczone na utrzymanie i modernizację infrastruktury drogowej.

 • Opłaty za autostrady mogłyby być narzędziem do regulacji ruchu i zmniejszenia zatłoczenia, emisji spalin i hałasu na autostradach.

 • Opłaty za autostrady mogłyby być sposobem na sprawiedliwsze rozłożenie kosztów korzystania z autostrad między użytkownikami, którzy często jeżdżą po nich, a tymi, którzy rzadko lub wcale z nich nie korzystają.

 • Opłaty za autostrady mogłyby być zgodne z zasadą „zanieczyszczający płaci”, która oznacza, że użytkownicy drogi powinni ponosić odpowiedzialność za negatywne skutki środowiskowe i społeczne swojej jazdy.


W 2018 roku niemiecki rząd planował wprowadzić opłatę infrastrukturalną dla samochodów osobowych korzystających z autostrad, ale projekt ten został odrzucony przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako dyskryminujący dla obywateli innych państw członkowskich. Obecnie nie ma planów wprowadzenia opłat za autostrady w Niemczech.


Niemcy – jedyny kraj bez ogólnego limitu prędkości


Autostrady w Niemczech wyróżniają się na tle Europy brakiem ogólnego limitu prędkości. Mimo to, istnieją ograniczenia prędkości przy złej pogodzie, na odcinkach budowy, w miejscach niebezpiecznych czy na mostach. Kwestia wprowadzenia ogólnego limitu prędkości na niemieckich autostradach jest przedmiotem ciągłych dyskusji.


Ciekawostki o niemieckich Autobahn


 • Autobahn są często nazywane “niemieckimi autostradami”, ale nazwa ta nie jest wyłączną własnością Niemiec. Sieć autobahn obejmuje także drogi w Austrii, Szwajcarii i Luksemburgu, które są oznaczone literą A i mają wspólną numerację z niemieckimi autostradami.

 • Autostrady niemieckie mają swoją własną policję drogową, zwana Autobahnpolizei. Jej zadaniem jest kontrola ruchu, egzekwowanie przepisów i udzielanie pomocy na autostradach. Policjanci jeżdżą na motocyklach lub w samochodach oznaczonych napisem “Polizei” i niebieskimi światłami.

 • Drogi są znane z wysokiej jakości nawierzchni, która jest regularnie remontowana i odnawiana. Ich wytrzymałość szacowana jest na około 30 do 50 lat.

 • Autobahn są wyposażone w wiele udogodnień dla podróżnych, takich jak stacje benzynowe, parkingi, toalety, restauracje, hotele, punkty informacyjne i telefony alarmowe. Co około 500 m znajdują się znaki z numerem kilometra oraz kolorowym symbolem wskazującym rodzaj drogi (zielony - autostrada, żółty - droga federalna, niebieski - droga krajowa).

 • Autostrady niemieckie są miejscem wielu rekordów prędkości i wyścigów samochodowych. Najszybszym pojazdem, który kiedykolwiek poruszał się po niemieckiej autostradzie był Bugatti Veyron Super Sport, który osiągnął prędkość 431 km/h w 2010 roku.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page