top of page
 • Zdjęcie autoraPrima Job Center

Czym jest Schufa? poradnik od A do Z


Czym jest Schufa i kiedy ją potrzebujemy?Czym jest Schufa?


Schufa, czyli Schutzgemeinschaft für allgemeine Kreditsicherung, to niemiecka organizacja zajmująca się zbieraniem i przetwarzaniem informacji kredytowych na temat konsumentów. Głównym celem Schufa jest ocena zdolności kredytowej osób fizycznych oraz firm, co pozwala instytucjom finansowym i handlowym na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących udzielania kredytów, leasingu, wynajmu czy sprzedaży na raty. Schufa działa na zasadzie gromadzenia danych dotyczących historii kredytowej, takich jak zaciągnięte kredyty, terminowość spłat, a także informacje o ewentualnych opóźnieniach czy niespłaconych zobowiązaniach.


Historia Schufa


Schufa została założona w 1927 roku w Niemczech przez Karla Einbacha i Roberta Kuntze, którzy zauważyli potrzebę stworzenia systemu umożliwiającego ocenę ryzyka kredytowego. Początkowo organizacja skupiała się głównie na zbieraniu informacji o niespłaconych długach. Z biegiem lat Schufa rozwinęła swoje usługi, obejmując szerszy zakres danych i wprowadzając nowoczesne metody analizy kredytowej. Dziś Schufa jest jednym z najważniejszych biur informacji kredytowej w Niemczech, mającym istotny wpływ na rynek finansowy.


Do czego potrzebny jest raport Schufa?


Raport Schufa jest niezbędny w wielu sytuacjach życia codziennego. Najczęściej potrzebujemy go przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, pożyczkę osobistą lub leasing. Ponadto, wynajmując mieszkanie, właściciele nieruchomości często wymagają raportu Schufa, aby upewnić się, że najemca jest wiarygodny finansowo. Również przy zawieraniu umów telekomunikacyjnych czy energetycznych, dostawcy usług mogą prosić o dostęp do informacji kredytowych, aby ocenić ryzyko związane z przyszłymi płatnościami.


Jakie dane przechowuje Schufa Holding AG?


Schufa Holding AG przechowuje wszystkie dane osobowe (nazwisko, imię, data urodzenia, adres i poprzednie miejsca zamieszkania). Przechowuje także dane o rachunkach bankowych, umowach telefonii komórkowej, transakcjach ratalnych, monitach i procedurach windykacyjnych oraz umowach i pożyczkach. Przechowuje terminy pożyczek, zakłócenia płatności lub rozwiązania umowy.

Schufa nie przechowuje żadnych danych dotyczących stanu cywilnego, pracodawcy, dochodów, majątku i wartości portfela. Szczególnie trzy ostatnie punkty mogą być pozytywne dla konsumentów.

Zgodnie z federalną ustawą o ochronie danych większość danych musi zostać usunięta po trzech latach od ich zakończenia. 


W jaki sposób Schufa Holding AG pozyskuje dane?


Różne firmy komercyjne, takie jak banki i operatorzy telefonii, przesyłają dane Schufa Holding AG. Schufa Holding AG jest spółką prywatną finansowaną przez różne przedsiębiorstwa handlowe. Wszystkie należą do gospodarki pożyczkowej. Sama Schufa gromadzi jedynie dane, nie przeprowadzając samodzielnie żadnych badań.


Kto ma dostęp do Schufy?


Dostęp do informacji zgromadzonych przez Schufa mają różne podmioty, przede wszystkim instytucje finansowe, takie jak banki i firmy leasingowe. Ponadto, dostęp mogą mieć także firmy telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe oraz niektóre firmy handlowe oferujące sprzedaż na raty. Oczywiście, dostęp do danych jest regulowany przepisami prawa, które mają na celu ochronę prywatności konsumentów. Osoby fizyczne mają również prawo do wglądu w swoje własne dane, aby móc sprawdzić swoją historię kredytową i ewentualnie skorygować błędy.


2 rodzaje Schufa - SCHUFA-BonitätsAuskunft i SCHUFA-BonitätsCheck


SCHUFA-BonitätsAuskunft i SCHUFA-BonitätsCheck to dwa rodzaje sprawozdań o wiarygodności kredytowej oferowane przez niemiecką firmę SCHUFA, które są używane do potwierdzania zdolności kredytowej osoby, ale mają kilka istotnych różnic:


SCHUFA-BonitätsAuskunft:


 • Jest to bardziej formalny dokument, często używany w przypadkach wymagających oficjalnego potwierdzenia zdolności kredytowej, np. przy wynajmowaniu mieszkania, aplikowaniu o kredyt hipoteczny lub inne duże zobowiązania finansowe.

 • Zawiera szczegółowe informacje o historii kredytowej i aktualnym stanie finansowym osoby.

 • Jest oficjalnie pieczętowany i może być przedstawiony jako oficjalny dokument do różnych celów administracyjnych i prawnych.

 • Kosztuje więcej niż BonitätsCheck i wymaga więcej czasu na przetwarzanie.


SCHUFA-BonitätsCheck:


 • Jest to uproszczona wersja informacji o zdolności kredytowej, często używana przez osoby wynajmujące mieszkania, aby szybko i tanio zweryfikować potencjalnych najemców.

 • Zawiera podstawowe informacje potwierdzające, czy osoba jest wiarygodna kredytowo, bez szczegółowego wykładu na temat historii kredytowej.

 • Jest tańszy i szybszy w obróbce niż BonitätsAuskunft, co czyni go popularnym wyborem dla mniej formalnych zastosowań.


Podsumowując, wybór między SCHUFA-BonitätsAuskunft a SCHUFA-BonitätsCheck zależy od konkretnego zastosowania i tego, jak oficjalny i szczegółowy ma być dokument. BonitätsAuskunft jest bardziej szczegółowy i formalny, podczas gdy BonitätsCheck oferuje szybki i efektywny sposób na potwierdzenie wiarygodności kredytowej.


Ile kosztuje raport Schufa i jak go pozyskać?


Koszt raportu Schufa zależy od rodzaju raportu, który chcemy uzyskać. Standardowy roczny raport kredytowy, nazywany "Schufa-Bonitätsauskunft", kosztuje około 30 euro. Istnieje również możliwość uzyskania darmowego raportu raz w roku, co jest prawnym obowiązkiem Schufa wobec konsumentów.


Ten darmowy raport, nazywany "Datenkopie (nach Art. 15 DS-GVO)", zawiera podstawowe informacje na temat naszej historii kredytowej.


Raport Schufa, czyli dokument potwierdzający Twoją zdolność kredytową w Niemczech, można zamówić na kilka sposobów, w zależności od tego, jak szybko go potrzebujesz.


 1. Online przez stronę Schufa: Najprostszym sposobem jest zamówienie raportu bezpośrednio przez oficjalną stronę internetową Schufa. Na stronie meinSCHUFA.de możesz wybrać odpowiedni produkt, na przykład "SCHUFA-BonitätsAuskunft" lub "SCHUFA-BonitätsCheck".

 2. Banki: Niektóre banki również oferują usługi związane z uzyskaniem raportu Schufa. Możesz odwiedzić swoją lokalną filię banku, który współpracuje z Schufa, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach uzyskania raportu.

 3. Aplikacje finansowe: Istnieją również aplikacje i platformy finansowe, które oferują usługi związane z uzyskaniem szybkiego dostępu do raportu Schufa, np. aplikacja "BONIFY" czy "CHECK24". Działają one często szybciej niż tradycyjne metody i pozwalają na uzyskanie raportu niemal natychmiast po weryfikacji tożsamości.


Wybór metody zależy od tego, jak szybko potrzebujesz raport oraz od Twojej lokalizacji i dostępności poszczególnych usług.


Jak otrzymać bezpłatny raport danych Schufa?


Raz w roku możesz otrzymać bezpłatny raport Schufa. Głównym celem tego jest umożliwienie Ci sprawdzenia prawidłowości wszystkich danych zebranych na Twój temat. Tutaj dowiesz się krok po kroku jak zamówić darmowy raport Schufa:


 1. Przejdź do mySCHUFA.de . Przewiń w dół strony. W szarym obszarze widnieje informacja: „Datenkopie (nach Art. 15 DS-GVO)”. Kliknij w "Datenkopie beantragen”.

 2. Następnie wylądujesz na stronie gdzie musisz kliknąć w żółty przycisk "Jetzt beantragen".

 3. Wypełnij formularz i załącz skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości i wciśnij "Eingabe prufen"

 4. Jeśli wypełniłeś poprawnie wszystkie pola wciśnij "Absenden" i wyślij wniosek.

 5. Raport Schufa zazwyczaj otrzymasz pocztą po jednym do dwóch tygodni  . Jeżeli potrzebujesz informacji szybciej, prawdopodobnie będziesz musiał wystąpić o ich udostępnienie za opłatą.


Dlaczego właściciele mieszkań wymagają informacji Schufa?


Wynajmujący często wymaga informacji od Schufa, aby mieć pewność, że Ty jako najemca będziesz płacić czynsz regularnie i na czas. Może się zdarzyć, że wynajmujący lub zarządca nieruchomości będzie chciał zapoznać się z Twoim raportem Schufa już podczas oględzin mieszkania. Najpóźniej przy ubieganiu się o mieszkanie większość osób prosi o tę informację.


Czy muszę okazać właścicielowi raport Schufa?


NIE. Żaden właściciel nie ma prawa do informacji Schufa. Jeśli jednak nie podasz żadnych informacji, może to zmniejszyć Twoje szanse na otrzymanie mieszkania. Jeśli zamówiłeś informacje Schufa za opłatą, możesz po prostu przekazać wynajmującemu ich kopię. Jeśli zamówiłeś bezpłatne informacje Schufa, powinieneś również wykonać kopię i zamazać wszelkie informacje, których wynajmujący nie musi znać. Bezpłatny raport Schufa zawiera wszystkie dane, które Schufa zebrała na Twój temat. Wynajmujący musi po prostu wiedzieć, że istnieją wyłącznie pozytywne informacje na Twój temat. 


Jak działa system oceny Schufa?


System oceny Schufa opiera się na gromadzeniu i analizie danych kredytowych konsumentów. Każda osoba otrzymuje indywidualny "Schufa-Score", który jest wskaźnikiem ryzyka kredytowego. Wartość tego wskaźnika jest obliczana na podstawie różnych czynników, takich jak liczba zaciągniętych kredytów, terminowość spłat, liczba zapytań kredytowych oraz ewentualne problemy ze spłatą zobowiązań. Wyższy wynik oznacza niższe ryzyko kredytowe i większą wiarygodność finansową.


Za pomocą procedur scoringowych na podstawie zebranych doświadczeń z przeszłości tworzona jest najbardziej wiarygodna prognoza na przyszłość. SCHUFA wyraża Twoją ocenę zdolności kredytowej w systemie procentowym. Im wyższy wynik, tym mniejsze przewidywane prawdopodobieństwo niepowodzenia. W związku z tym im wyższy wynik, tym lepiej.


Pamiętaj, że Twój osobisty wynik będzie wymieniony wyłącznie w dokumentach przeznaczonych dla Ciebie osobiście, a nie w zaświadczeniu dla wynajmujących. Poniższa tabela zawiera przegląd klasyfikacji:

Wartość wyniku w procentach

Prawdopodobieństwo niepowodzenia

>97,5%

Bardzo niskie ryzyko

95% – 97,5%

Ryzyko niskie lub możliwe do zarządzania

90% – 95%

Zadowalający stan

80% – 90%

Znacząco zwiększone ryzyko

50% – 80%

Bardzo duże ryzyko

<50%

Bardzo krytyczne ryzyko


Kiedy pojawia się negatywny wpis SCHUFA?


Jak powstaje negatywny wpis SCHUFA? Zasadniczo może to mieć miejsce, jeśli wniosek o płatność nie zostanie zrealizowany. Trzeba tu jednak spełnić szereg warunków. Negatywny wpis SCHUFA może nastąpić tylko wtedy, gdy spełnione są następujące cztery warunki:


 1. Zaległa płatność została już co najmniej dwukrotnie przypomniana na piśmie.

 2. W jednym z przypomnień grożono Ci negatywnym wpisem SCHUFA.

 3. Pomiędzy przypomnieniami upłynął okres co najmniej czterech tygodni.

 4. Nie dokonałeś wymaganej płatności.


Jak poprawić swój wynik?


Poprawa wyniku Schufa wymaga systematycznego podejścia do zarządzania finansami. Przede wszystkim należy regularnie spłacać zobowiązania kredytowe i unikać opóźnień w płatnościach. Ważne jest również, aby unikać zaciągania zbyt wielu kredytów jednocześnie, co może negatywnie wpłynąć na nasz wynik. Regularne monitorowanie swojej historii kredytowej i korygowanie ewentualnych błędów również jest kluczowe. Dbałość o odpowiedzialne zarządzanie finansami i utrzymanie stabilnej historii kredytowej to najlepsze sposoby na poprawę wyniku Schufa.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page