top of page
 • Zdjęcie autoraPrima Job Center

Ilmenau - miasto uniwersyteckie w środku NiemiecMiasto Ilmenau 


Ilmenau - miasto uniwersyteckie


Ilmenau to miasto w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, nad rzeką Ilm, u podnóża Lasu Turyńskiego. Jest największym miastem w powiecie Ilm i ósmym co do wielkości w Turyngii. Liczy około 39 tysięcy mieszkańców. Ilmenau jest znane jako miasto uniwersyteckie, siedziba Technische Universität Ilmenau, jedynego uniwersytetu technicznego w Turyngii, z ponad 4,9 tysiąca studentów. Ilmenau ma bogatą historię, związaną z górnictwem, turystyką i kulturą. W mieście często przebywał i tworzył Johann Wolfgang von Goethe, a także inni znani pisarze i naukowcy. Ilmenau ma wiele zabytków i atrakcji turystycznych, takich jak ratusz, kościół św. Jakuba, muzeum Goethego, wieża Kickelhahn, czy parki i ogrody. Ilmenau jest również ważnym ośrodkiem badań i rozwoju w dziedzinach takich jak szkło, porcelana, elektrotechnika, informatyka i media. 


Geografia miasta Ilmenau


Geografia Ilmenau jest związana z jego położeniem w środkowych Niemczech, nad rzeką Ilm, u podnóża Lasu Turyńskiego. Miasto leży na wysokości około 500 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 198,69 km². Ilmenau jest otoczone przez wzgórza i lasy, które tworzą malowniczy krajobraz. Miasto dzieli się na 18 dzielnic, z których największe i najstarsze są Ilmenau, Manebach i Roda. Ilmenau leży w strefie klimatu umiarkowanego, z wpływem oceanicznym. Średnia temperatura roczna wynosi około 7°C, a opady około 800 mm. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, a najzimniejszym styczeń. Ilmenau jest częścią strefy zurbanizowanej, w której żyje około 80 tysięcy ludzi na łącznej powierzchni 540 km². Najbliższe większe miasta to Erfurt, Gotha, Weimar, Arnstadt, Saalfeld, Rudolstadt, Sonneberg, Coburg, Suhl i Meiningen 


Ekonomia miasta Ilmenau


Ekonomiczne aspekty Ilmenau są związane z jego rolą jako miasta uniwersyteckiego, ośrodka badań i rozwoju oraz centrum przemysłowego. Ilmenau jest siedzibą Technische Universität Ilmenau, jedynego uniwersytetu technicznego w Turyngii, który oferuje kierunki związane z inżynierią, informatyką, mediami, ekonomią i naukami społecznymi. Uniwersytet współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi i przedsiębiorstwami, takimi jak Fraunhofer-Gesellschaft, Max-Planck-Gesellschaft, Siemens, Bosch, Thales, czy IBM. Uniwersytet przyciąga do miasta wielu studentów, pracowników naukowych i inwestorów, co wpływa na rozwój gospodarczy i kulturalny Ilmenau.


W mieście rozwinął się również przemysł szklarski, porcelanowy, precyzyjny, elektrotechniczny, metalowy oraz zabawkowy. W Ilmenau znajdują się zakłady produkujące szkło, porcelanę, ceramikę, sprzęt medyczny, elektroniczny, optyczny, mechaniczny, metalowy, maszyny i urządzenia, a także zabawki i artykuły papiernicze. Wśród największych pracodawców w sektorze przemysłowym są firmy takie jak Thuringia Glas, Ilmenauer Porzellanfabrik, Ilmenauer Werkzeugmaschinen, Ilmenauer Elektromotorenwerk, czy Ilmenauer Spielzeugfabrik. Przemysł w Ilmenau jest zorientowany na eksport i innowacje, co przyczynia się do wzrostu gospodarczego i konkurencyjności miasta.
 


Historia miasta Ilmenau


Historia Ilmenau jest ciekawa i zróżnicowana. Oto niektóre z najważniejszych faktów z jej przeszłości:


Pierwsza wzmianka o Ilmenau pochodzi z 1273 roku, kiedy była to niewielka osada nad rzeką Ilm, otoczona przez lasy i wzgórza

.

 • W 1341 roku Ilmenau otrzymało prawa miejskie i zaczęło się rozwijać jako ośrodek górnictwa, głównie srebra, miedzi i manganu.

 • W 1752 roku miasto zostało niemal całkowicie zniszczone przez pożar, ale potem odbudowane w stylu barokowym według projektu architekta Gottfrieda Heinricha Krohne.

 • W 1800 roku Ilmenau zyskało sławę jako ulubione miejsce wypoczynku i twórczości Johanna Wolfganga von Goethe, który odwiedzał je ponad 20 razy i napisał tu wiele swoich dzieł, m.in. "Wędrowiec nad morzem mgły" czy "Wanderers Nachtlied".

 • W 1838 roku Ilmenau uzyskało status uzdrowiska i zaczęło przyciągać wielu turystów, zwłaszcza zainteresowanych pięknem przyrody, kulturą i historią miasta.

 • W 1879 roku Ilmenau zostało połączone z linią kolejową, co przyczyniło się do rozwoju przemysłu, zwłaszcza szklarskiego, porcelanowego, precyzyjnego i elektrotechnicznego.

 • W 1894 roku powstała Wyższa Szkoła Górnicza, która później przekształciła się w Technische Universität Ilmenau, jedyny uniwersytet techniczny w Turyngii, znanym z badań i innowacji w dziedzinach takich jak szkło, porcelana, elektrotechnika, informatyka i media .

 • W 1994 roku Ilmenau stało się siedzibą powiatu Ilm, a w latach 2018-2019 do miasta przyłączono kilka okolicznych gmin, zwiększając jego powierzchnię i liczbę mieszkańców 


Demografia miasta Ilmenau


Demografia miasta Ilmenau jest związana z jego liczbą i strukturą ludności, a także z jej zmianami w czasie. Oto niektóre dane demograficzne dotyczące Ilmenau:


 • Według stanu na 31 grudnia 2018 roku, Ilmenau liczyło 39 017 mieszkańców, z czego 19 688 to kobiety, a 19 329 to mężczyźni.


 • Średnia gęstość zaludnienia w Ilmenau wynosiła 196 osób na km², wyższa niż średnia dla Turyngii (132 osób na km²) i mniejsza niż dla Niemiec (232 osób na km²).


 • Średni wiek ludności w Ilmenau wynosił 43,3 lat, z czego 44,1 lat dla kobiet i 42,5 lat dla mężczyzn. Średni wiek ludności w Ilmenau był niższy niż średnia dla Turyngii (46,6 lat) i dla Niemiec (44,5 lat).


 • W 2018 roku w Ilmenau urodziło się 249 dzieci, z czego 126 to chłopcy, a 123 to dziewczynki. Współczynnik urodzeń wynosił 6,4 na 1000 mieszkańców, co było niższe niż średnia dla Turyngii (8,6) i dla Niemiec (9,4).


 • W 2018 roku w Ilmenau zmarło 474 osób, z czego 239 to kobiety, a 235 to mężczyźni. Współczynnik zgonów wynosił 12,1 na 1000 mieszkańców, co było wyższe niż średnia dla Turyngii (11,9) i dla Niemiec (11,4).


 • W 2018 roku saldo migracji zagranicznych w Ilmenau wynosiło -3, co oznacza, że więcej osób wyjechało z miasta za granicę niż przyjechało z zagranicy. Saldo migracji wewnętrznych wynosiło -37, co oznacza, że więcej osób wyjechało z miasta do innych części Niemiec niż przyjechało z innych części Niemiec.


 • W 2018 roku w Ilmenau zawarto 144 małżeństwa, z czego 72 to małżeństwa pierwsze, a 72 to małżeństwa kolejne1. Współczynnik małżeństw wynosił 3,7 na 1000 mieszkańców, co było niższe niż średnia dla Turyngii (4,3) i dla Niemiec (4,9).


 • W 2018 roku w Ilmenau rozwiodło się 67 par, z czego 57 to rozwody pierwszych małżeństw, a 10 to rozwody kolejnych małżeństw. Współczynnik rozwodów wynosił 1,7 na 1000 mieszkańców, co było niższe niż średnia dla Turyngii (2,1) i dla Niemiec (2,0)
 


Największe firmy w Ilmenau


Thales Deutschland GmbH - firma z branży elektronicznej i obronnej, zatrudniająca około 500 pracowników w Ilmenau. Firma produkuje m.in. systemy radarowe, komunikacyjne i nawigacyjne dla lotnictwa cywilnego i wojskowego.


X-FAB Silicon Foundries SE - firma z branży półprzewodnikowej, zatrudniająca około 400 pracowników w Ilmenau. Firma specjalizuje się w produkcji układów scalonych dla zastosowań analogowych, miksuje sygnały i MEMS.


IMA Materialforschung und Anwendungstechnik GmbH - firma z branży materiałowej i inżynieryjnej, zatrudniająca około 300 pracowników w Ilmenau. Firma zajmuje się badaniami i rozwojem nowych materiałów i technologii dla różnych sektorów przemysłu.


JENOPTIK Optical Systems GmbH - firma z branży optycznej i fotoniki, zatrudniająca około 250 pracowników w Ilmenau. Firma oferuje m.in. systemy optyczne, mikrooptykę, lasery, detektory i moduły światłowodowe dla różnych zastosowań.


IMMS Institut für Mikroelektronik - und Mechatronik-Systeme gemeinnützige GmbH - instytut badawczy z branży mikroelektroniki i mechatroniki, zatrudniający około 100 pracowników w Ilmenau. Instytut współpracuje z przemysłem i uczelniami w zakresie badań i rozwoju nowych rozwiązań technologicznych.
 


Atrakcje miasta Ilmenau


Ilmenau oferuje wiele atrakcji i miejsc do zwiedzania, zarówno historycznych, kulturalnych, jak i przyrodniczych. Oto niektóre z nich:


 1. Kickelhahn - to najwyższy szczyt w okolicy Ilmenau, na wysokości 861 m n.p.m. Znajduje się tu wieża widokowa, z której roztacza się piękna panorama na Las Turyński i okoliczne miasta. Na Kickelhahn można dotrzeć pieszo lub rowerem po licznych szlakach turystycznych. Na szczycie znajduje się też dom myśliwski, w którym często przebywał słynny poeta Johann Wolfgang Goethe.

 2. Goethemuseum - to muzeum poświęcone życiu i twórczości Goethego, który często odwiedzał Ilmenau i okolicę. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku z XVIII wieku, w którym Goethe mieszkał podczas swoich pobytów. W muzeum można zobaczyć eksponaty związane z Goethego, takie jak rękopisy, portrety, meble, czy pamiątki.

 3. Eishalle - to kryte lodowisko, na którym można uprawiać łyżwiarstwo, hokej, czy curling. Eishalle Ilmenau jest jednym z najnowocześniejszych lodowisk w Niemczech i oferuje różne atrakcje dla dzieci i dorosłych, takie jak dyskoteki na lodzie, pokazy łyżwiarskie, czy zajęcia sportowe.

 4. Bergmannskapelle - to muzeum górnictwa, które prezentuje historię i tradycję wydobycia rud żelaza i miedzi w Ilmenau i okolicy. Muzeum znajduje się w dawnej kaplicy górniczej z XVII wieku, która jest zabytkiem architektury sakralnej. W muzeum można zobaczyć narzędzia, maszyny, dokumenty, czy stroje górnicze, a także wejść do podziemnego szybu górniczego.

 5. Schlittenscheune - to muzeum sanek, które prezentuje ponad 200 egzemplarzy sanek z różnych epok i krajów. Muzeum znajduje się w dawnej stodole z XVIII wieku, która jest zabytkiem architektury ludowej. W muzeum można zobaczyć sanie drewniane, metalowe, czy plastikowe, a także sanie sportowe, wojskowe, czy ozdobne.
 


Wielkie osobistości związane z Ilmenau


W historii i kulturze miasta wyróżnia się kilka osobistości, które związane były z Ilmenau lub tam tworzyły. Oto niektóre z nich:


Johann Wolfgang Goethe - słynny niemiecki poeta, pisarz i myśliciel, który często odwiedzał Ilmenau i okolicę. Goethe był zafascynowany przyrodą i górnictwem Lasu Turyńskiego i napisał wiele utworów inspirowanych tym regionem. W Ilmenau znajduje się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości.


Heinrich Hertz - wybitny niemiecki fizyk, który odkrył zjawisko fal elektromagnetycznych i zapoczątkował rozwój radiotechniki. Hertz był profesorem na Technische Universität Ilmenau (TU Ilmenau) w latach 1885-1889 i prowadził tam pionierskie badania nad falami radiowymi.


Max Born - znakomity niemiecki fizyk i matematyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1954 roku za wkład w rozwój mechaniki kwantowej. Born był profesorem na TU Ilmenau w latach 1919-1921 i stworzył tam podstawy teorii macierzy w fizyce.


Hans Stammreich - wybitny niemiecki matematyk i informatyk, który był jednym z pionierów cybernetyki i sztucznej inteligencji. Stammreich był profesorem na TU Ilmenau w latach 1958-1978 i założył tam pierwszą w Niemczech katedrę informatyki teoretycznej.


Herbert Kroemer - wybitny niemiecki fizyk i inżynier, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2000 roku za wkład w rozwój technologii półprzewodnikowych. Kroemer był profesorem na TU Ilmenau w latach 1963-1966 i opracował tam podstawy teorii heterostruktur półprzewodnikowych.
 


Ilmenau - miasta partnerskie


Chernihiv (Ukraina) - od 1990 roku

Hennigsdorf (Niemcy) - od 1990 roku

Kleinmachnow (Niemcy) - od 1990 roku

Laichingen (Niemcy) - od 1990 roku

Méru (Francja) - od 1991 roku

Oberkochen (Niemcy) - od 1991 roku

Palo Alto (Stany Zjednoczone) - od 1994 roku

Třebíč (Czechy) - od 2002 roku


bottom of page