Jeśli włączasz telewizor lub radio, masz do wyboru wiele różnych stacji. Firmy, które obsługują te stacje, dzielą się na dwie grupy: nadawców prywatnych i publicznych. Prywatni nadawcy finansują się głównie z reklam. Nadawcy publiczni, tacy jak ARD i ZDF, są w dużej mierze finansowani z opłaty radiowo-telewizyjnej. Oznacza to, że wszystkie osoby zameldowane w Niemczech płacą tę opłatę, aby móc korzystać z oferty nadawców publicznych – niezależnie od tego, czy faktycznie z niej korzystają, czy nie. Opłatę reguluje Umowa o Opłacie Radiowo-Telewizyjnej (Rundfunkbeitragsstaatsvertrag).
Ile kosztuje opłata radiowo-telewizyjna w Niemczech?
Obecnie opłata wynosi 18,36 euro miesięcznie (stan na styczeń 2023). Pobierana jest co trzy miesiące, co oznacza, że co kwartał trzeba zapłacić 55,08 euro. Istnieje również możliwość wyboru płatności półrocznej lub rocznej z góry. Po zarejestrowaniu się, można zdecydować, czy opłata będzie przelana ręcznie, czy też zostanie automatycznie pobrana za pomocą polecenia zapłaty SEPA.
Kto musi płacić opłatę radiowo-telewizyjną w Niemczech?
Zasadniczo każda pełnoletnia osoba jest zobowiązana do płacenia tej opłaty. Jednakże opłata jest naliczana na gospodarstwo domowe, a nie na osobę. Zasada jest prosta: jedno mieszkanie, jedna opłata. Oznacza to, że jeśli mieszkasz z rodziną w jednym mieszkaniu, nie każda osoba dorosła musi płacić oddzielnie. Tylko jedna osoba jest zobowiązana do uiszczenia opłaty. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli dzielisz mieszkanie z innymi lokatorami. Jeśli mieszkasz sam, płacisz 18,36 euro miesięcznie. Jeśli mieszkasz z innymi dorosłymi, wszyscy razem płacicie łącznie 18,36 euro miesięcznie. Możecie podzielić tę kwotę między sobą, ale musicie ustalić, kto zarejestruje mieszkanie w serwisie opłat.
Jak się zarejestrować?
Opłata radiowo-telewizyjna nie jest pobierana automatycznie. Musisz się zarejestrować na stronie rundfunkbeitrag.de. Jeśli zmieniasz miejsce zamieszkania, musisz podać nowy adres. Możesz to zrobić online na stronie serwisu opłat w sekcji "Zmień dane". Jeśli opuszczasz Niemcy i rezygnujesz z mieszkania w Niemczech, musisz się wyrejestrować. Możesz to zrobić w sekcji "Wyrejestruj się".
Co mi grozi, jeśli się nie zarejestruję?
Jeśli nie zarejestrujesz się w ciągu miesiąca, popełniasz wykroczenie administracyjne. Za to wykroczenie grozi kara grzywny do 1000 euro. Jeśli pomimo wielokrotnych upomnień nie zapłacisz, Twoje konto może zostać zajęte. W najgorszym przypadku mogą Ci grozić wysokie grzywny, a nawet kara więzienia.
Jakich terminów muszę przestrzegać?
Musisz zarejestrować się lub zmienić adres swojego mieszkania w ciągu miesiąca. Jeśli tego nie zrobisz, grozi Ci kara grzywny. Opłaty musisz uiścić w ciągu czterech tygodni od daty ich wymagalności. Terminy płatności zależą od ustaleń z serwisem opłat: jeśli korzystasz z procedury SEPA, serwis opłat automatycznie pobiera opłaty z Twojego konta bankowego. Jeśli płacisz przelewem, pamiętaj, aby dokonać wpłaty terminowo. W przypadku opóźnienia otrzymasz tzw. decyzję o ustaleniu należności. Będziesz musiał wtedy zapłacić zaległe opłaty oraz tzw. "opłatę za zwłokę", czyli karę za nieterminową płatność.
Czy mogę uzyskać zwolnienie z opłaty radiowo-telewizyjnej w Niemczech?
Zwolnienie z opłaty mogą uzyskać osoby otrzymujące świadczenia socjalne, takie jak zasiłek obywatelski, świadczenia dla azylantów, świadczenia emerytalno-rentowe czy pomoc społeczną. Ponadto, uczniowie i studenci, którzy otrzymują zasiłek szkoleniowy (BAB) lub stypendium BAföG i nie mieszkają już z rodzicami, mogą ubiegać się o zwolnienie.
Aby uzyskać zwolnienie, należy wypełnić wniosek na stronie rundfunkbeitrag.de, wydrukować go i przesłać wraz z zaświadczeniem z odpowiedniego urzędu (np. Jobcenter, BAföG-Amt, itd.) do serwisu opłat. Adres serwisu opłat można znaleźć na wspomnianej stronie.
Uwaga: Jeśli w jednym mieszkaniu mieszka kilka osób i nie wszystkie są zwolnione z opłaty, to opłata musi być nadal opłacana.
Co muszą wiedzieć osoby prowadzące działalność gospodarczą?
Osoby prowadzące działalność gospodarczą również muszą opłacać abonament RTV za swoje miejsca prowadzenia działalności. Wysokość opłaty zależy od liczby miejsc prowadzenia działalności, liczby pracowników oraz liczby pojazdów (samochody, ciężarówki itp.). Na stronie rundfunkbeitrag.de można obliczyć wysokość swojej opłaty.
Ważne informacje: Jeśli pracujesz w biurze w swoim mieszkaniu, musisz zarejestrować to biuro jako miejsce prowadzenia działalności w serwisie opłat radiowo-telewizyjnych. Jeśli biuro nie ma osobnego wejścia, a można do niego wejść tylko przez mieszkanie, nie musisz płacić oddzielnej opłaty za to biuro.
Komentarze