top of page
 • Zdjęcie autoraPrima Job Center

TÜV Niemcy - wszystko o przeglądzie samochodu w Niemczech


TÜV Niemcy - wszystko o przeglądzie samochodu w NiemczechWprowadzenie


Każdy posiadacz samochodu w Niemczech wie, że przegląd techniczny pojazdu (w Niemczech znany jako TÜV) nie jest tylko obowiązkiem, ale także ważnym elementem dbałości o bezpieczeństwo na drogach. Historia regulacji dotyczących przeglądów technicznych pojazdów w Niemczech sięga lat 50. XX wieku, kiedy to po raz pierwszy wprowadzono wymogi mające na celu zapewnienie, że wszystkie pojazdy poruszające się po drogach są sprawne technicznie. Od tego czasu przepisy uległy wielokrotnym zmianom i ulepszeniom, co sprawia, że niemiecki system przeglądów jest jednym z najbardziej rozwiniętych na świecie.


Rodzaje przeglądów samochodowych w Niemczech


W Niemczech wyróżniamy dwa główne rodzaje przeglądów: Hauptuntersuchung (HU), znaną również jako TÜV – regularny przegląd techniczny, oraz Abgasuntersuchung (AU) – kontrola emisji spalin. Przeglądy te mogą być przeprowadzane przez różne certyfikowane instytucje, takie jak TÜV, DEKRA, czy też inne niezależne warsztaty samochodowe posiadające odpowiednie uprawnienia.


Procedura przeglądu technicznego


Przegląd techniczny jest wymagany co dwa lata dla większości pojazdów, chociaż nowe samochody są z tego obowiązku zwolnione przez pierwsze trzy lata. Aby przejść przegląd, właściciel pojazdu musi dostarczyć dowód rejestracji pojazdu (Zulassungsbescheinigung Teil I). Procedura przeglądu obejmuje szereg testów i kontroli technicznych, mających na celu ocenę ogólnego stanu pojazdu.


Najczęściej sprawdzane elementy


Podczas przeglądu szczególną uwagę zwraca się na elementy mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, takie jak układ hamulcowy, oświetlenie i opony, a także emisję spalin. Niezgodność któregokolwiek z tych elementów z normami może skutkować koniecznością dokonania napraw i ponownego przeglądu. Ciekawostką jest, iż w Niemczech nie można stosować miedzianych przewodów hamulcowych tak jak w Polsce, co często zaskakuje polskich kierowców.


Koszty przeglądu w Niemczech


Koszty przeglądu mogą się różnić w zależności od miejsca wykonania usługi, marki i modelu samochodu. Średnio, koszt przeglądu HU/AU waha się od 100 do 150 euro.


Co zrobić, gdy samochód nie przejdzie przeglądu w Niemczech?


Jeśli samochód nie przejdzie przeglądu, właściciel otrzymuje listę usterek do naprawienia. Po dokonaniu niezbędnych napraw, pojazd musi zostać ponownie przedstawiony do kontroli w celu uzyskania pozytywnej oceny. Właściciel pojazdu ma na to 30 dni.


Porady, jak przygotować samochód do przeglądu w Niemczech?


Regularne serwisowanie i dbałość o stan techniczny pojazdu to najlepszy sposób na uniknięcie problemów podczas przeglądu.


Na co zwraca uwagę TÜV?


Przed wizytą powinieneś sprawdzić następujące rzeczy:


 • Tablice rejestracyjne muszą być dobrze widoczne i bezpiecznie zamocowane

 • Czy oświetlenie jest w porządku ? Wszystkie światła, lampy i reflektory w pojeździe muszą działać. Są to przede wszystkim: światła mijania, drogowe, światła postojowe, kierunkowskazy, światła awaryjne, światła tylne i reflektory, tylne światła przeciwmgielne, światła stopu, tylne oświetlenie tablicy rejestracyjnej 

 • Hamulce : Hamulce nie mogą wykazywać śladów rdzy na powierzchni (w przypadku hamulców tarczowych), muszą równomiernie przenosić siłę hamowania i nie mogą wydawać żadnych nietypowych dźwięków

 • Sprawdź pasy bezpieczeństwa : Uszkodzone pasy i klamry pasów są poważną wadą

 • Sprawdź bieżnik opony : minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 milimetra . ADAC zaleca jednak więcej: 3 milimetry dla opon letnich i 4 milimetry dla opon zimowych

 • Sprawdź wycieraczki i układ spryskiwaczy

 • Sprawdź lusterka wewnętrzne i zewnętrzne w pojeździe

 • Kontrolki w pojeździe np. poduszki powietrznej, ABS nie powinny świecić się na stałe, tylko na krótko podczas uruchamiania

 • Szyba przednia : Brak uszkodzeń w obszarze nad kierownicą i brak pęknięć

 • Czy z pojazdu wycieka olej lub inne płyny?

 • Czy klakson działa ?

 • Wydech musi być szczelny i niezbyt głośny 


Różnice między przeglądem w Niemczech a w Polsce


Główną różnicą między systemem przeglądów w Niemczech a w Polsce jest zakres kontrolowanych elementów oraz rygorystyczność przepisów. Niemiecki przegląd techniczny jest bardziej kompleksowy i szczegółowy. W Polsce przegląd trzeba wykonywać raz w roku, natomiast w Niemczech co dwa lata.


Jak długo można jeździć bez przeglądu w Niemczech?

Zasadniczo nie wolno przekraczać terminu przeglądu technicznego ani jeździć bez ważnej naklejki. Dlatego zawsze zwracaj uwagę, kiedy będziesz musiał ponownie udać się do TÜV. Przegląd ogólny należy przeprowadzić w terminie wskazanym na naklejce. Jeśli przekroczysz termin o dwa miesiące lub dłużej i będziesz jeździć bez przeglądu technicznego, grozi Ci kara w postaci grzywny i dodatkowego punktu we Flensburgu.


Jeśli ważność Twojego TÜV przekroczyła już 2 miesięce , możesz spodziewać się kary w wysokości 15 euro . W terminie od czterech do ośmiu miesięcy kara za jazdę bez przeglądu technicznego wzrasta do 25 euro . Jeśli przekroczysz termin o więcej niż osiem miesięcy , we Flensburgu zostaniesz ukarany grzywną w wysokości 60 euro i jednym punktem karnym .

Samochody, motocykle i lekkie przyczepy

Kara

Ponad 2 miesiące

15 euro

4 do 8 miesięcy

25 euro

Ponad 8 miesięcy

60 euro grzywny


1 punkt we Flensburgu


Kiedy przypada termin przeglądu technicznego?

Sprawdź dowód rejestracyjny lub naklejkę na tylnej tablicy rejestracyjnej . Okrąg pośrodku pokazuje rok, w którym musisz wykonać przegląd. Liczba na zewnętrznej krawędzi skierowana do góry wskazuje miesiąc, w którym upływa termin. Kolor naklejki zmienia się co roku, tak aby był widoczny z daleka , jeśli jedziesz bez ważnego przeglądu technicznego.

Apteczka pierwszej pomocy jest obowiązkowa!


Norma DIN 13164 i paragraf 35 h przepisów o dopuszczeniu do ruchu drogowego (StVZO) mówi, że kierowcy w Niemczech muszą mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy.

Od lutego 2023 roku w apteczce  muszą znajdować się dwie maseczki . Dodatkowo wcześniej potrzebne były dwie trójkątne chusty, teraz wystarczy jedna.


Jeśli naruszysz ten obowiązek , zostaniesz ukarany karą grzywny w wysokości 10 euro .


W samochodzie muszą znajdować się kamizelki odblaskowe!


W Niemczech istnieje ogólny wymóg dotyczący kamizelek odblaskowych : kamizelka odblaskowa (norma europejska EN 471 lub EN ISO 20471) musi znajdować się w każdym pojeździe. Rozporządzenie dotyczy wszystkich samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów zarejestrowanych w Niemczech.


Jeśli naruszysz ten obowiązek , zostaniesz ukarany karą grzywny w wysokości 15 euro .


Trójkąt ostrzegawczy również jest obowiązkowy!


Trójkątny znak ostrzegawczy musi być odblaskowy, przenośny, stabilny i zaprojektowany tak, aby podczas używania był widoczny z wystarczającej odległości.


Jeśli nie posiadacz trójkąta ostrzegawczego , zostaniesz ukarany karą grzywny w wysokości 15 euro .


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page