top of page
 • Zdjęcie autoraPrima Job Center

Flohmarkt - pchli targ w Niemczech


Flohmarkt Niemcy


W Niemczech wiele przedmiotów, takich jak artykuły gospodarstwa domowego, markowa odzież, biżuteria czy drobne meble, jest w sklepach dość drogich. Można jednak kupić te rzeczy taniej, używane, na tzw. „pchlich targach” lub „targach staroci” oraz na internetowych platformach sprzedażowych, takich jak ebay kleinanzeigen. Flohmarkt to miejsce, gdzie osoby prywatne sprzedają przedmioty, których już nie potrzebują. Pochodzenie terminu „pchli targ” nie jest do końca jasne, ale możliwe, że jest to bezpośrednie tłumaczenie z języka francuskiego. Jeśli masz rzeczy, których już nie używasz, możesz je również sprzedać na pchlim targu lub online, zarabiając w ten sposób dodatkowe pieniądze.


Flohmarkt - pchli targ: skąd wzięła się jego nazwa?


"Pchli targ" to określenie, które kojarzy się głównie z handlem używanymi rzeczami. Nazwa ta wywodzi się z francuskiego "Marché aux Puces", co oznacza dosłownie "targ pcheł". Istnieją dwie główne teorie dotyczące pochodzenia tej nazwy.


Francuskie korzenie Flohmarktu


Jedna z teorii sugeruje, że w późnym średniowieczu, w Paryżu, handlarze skupowali stare ubrania od zamożnych ludzi, a następnie je sprzedawali. W tamtych czasach higiena pozostawiała wiele do życzenia, a w ubraniach często znajdowano pchły. Po jednej z dużych inwazji tych owadów, handlarze zostali przesiedleni na północ Paryża, gdzie w około 1890 roku odbył się pierwszy "pchli targ".

Inna wersja mówi, że około 1880 roku ktoś patrząc na zbieraninę starych przedmiotów na ulicach Paryża, zauważył, że przypomina to "targ pcheł". Według tej teorii, pierwsze pchle targi powstały między 1880 a 1900 rokiem w gminie Saint-Ouen. Pierwsi handlarze zbierali rzeczy, które inni wyrzucili, i sprzedawali je w tych samych miejscach, aż do momentu, gdy w 1885 roku burmistrz Saint-Ouen oficjalnie przyznał im stałe miejsce.

Dziś "Les Puces de Paris Saint-Ouen" jest jednym z największych targów antyków na świecie.


Pchle targi w Belgii


Belgia, obok Francji, jest uważana za kolebkę pchlich targów. Jeden z najstarszych i najpiękniejszych targów znajduje się na "Place du Jeu de Balle" w Brukseli. Ten wyjątkowy targ istnieje od 1873 roku i codziennie przyciąga tłumy, kształtując oblicze dzielnicy Marolles.

Marolles to była dzielnica robotnicza, gdzie żyli robotnicy i prostytutki. Targ "Jeu de Balle" odzwierciedla bogactwo i biedę, oferując różnorodne przedmioty: od obrazów po meble, z cenami wahającymi się od kilku centów do tysięcy euro. Podobne targi odbywają się również w innych miastach Belgii.


Kultura targowania się


Popularność pchlich targów wynika z prostej zasady handlowej: bezpośrednia wymiana między sprzedawcą a kupującym. W odróżnieniu od standardowych sklepów, na targach handel i negocjacje są normą. Targowanie się jest głęboko zakorzenione w kulturze różnych narodów. W krajach arabskich negocjacje to element tradycji, podczas gdy w Europie Środkowej jest to mniej powszechne. Pchle targi oferują proste zasady i są miejscem towarzyskich spotkań w złożonym świecie.


Specjalistyczne targi


Oprócz tradycyjnych pchlich targów, istnieje wiele specjalistycznych rynków skierowanych do kolekcjonerów i pasjonatów. Od targów antyków, przez giełdy znaczków i monet, po bazary komputerowe i muzyczne, każdy znajdzie coś dla siebie. Scena pchlich targów rozwija się dynamicznie, a liczba specjalistycznych handlarzy rośnie, co świadczy o ciągłym zainteresowaniu i popycie na tego typu handel.


Gdzie można znaleźć Flohmarkt w pobliżu?


W dużych miastach pchle targi odbywają się prawie w każdy weekend wiosną, latem i jesienią. W mniejszych miejscowościach organizowane są zazwyczaj kilka razy w roku. Często pchle targi rozkładają się w parkach lub na urokliwych placach w centrum miasta. Istnieją także targi wewnętrzne, które odbywają się w dużych halach lub klubach. Niektóre z nich odbywają się nawet w nocy, oferując dodatkowo program muzyczny i taneczny.


Informacje o pchlich targach, adresy i godziny otwarcia można znaleźć w urzędzie miasta, w gazetach lub lokalnych magazynach. Oczywiście, można także skorzystać z internetu. Na przykład, na stronie https://www.marktcom.de/ można wpisać nazwę swojego miasta lub kod pocztowy, aby znaleźć pchli targ w pobliżu.


Jak sprzedawać na Flohmarkt?


Jeśli chcesz sprzedawać na pchlim targu, musisz najpierw zarejestrować się i wynająć stoisko. Zwykle należy skontaktować się z organizatorem targu kilka tygodni przed planowanym terminem. Dane kontaktowe organizatora można znaleźć w ogłoszeniu dotyczącym pchlego targu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w sekcji „Gdzie można znaleźć Flohmarkt w pobliżu?”.


Podczas rejestracji musisz określić, jakiej wielkości stoisko potrzebujesz oraz czy przyniesiesz własny stół, czy też organizator ma zapewnić stolik dla Ciebie. Stoiska na pchlim targu mają często różne ceny. Te przy wejściu i wyjściu są zazwyczaj tańsze, ponieważ w tych miejscach jest mniejszy ruch i mniej osób dokonuje zakupów w porównaniu z centralną częścią targu.


Porady dla Kupujących


Jak skutecznie targować się na pchlim targu?

 • Bądź uprzejmy i przyjacielski.

 • Nie bój się negocjować, ale rób to z szacunkiem.

 • Zapytaj o zniżki przy zakupie kilku przedmiotów.


Jak rozpoznawać autentyczne antyki od podróbek?

 • Zwróć uwagę na jakość wykonania i materiały.

 • Poszukaj oznaczeń, pieczęci i sygnatur.

 • Skorzystaj z porad specjalistów lub aplikacji mobilnych do identyfikacji.


Co warto kupić na pchlim targu?

 • Antyki i starocie.

 • Winyle i stare książki.

 • Rękodzieło i unikalne przedmioty dekoracyjne.


Porady dla Sprzedających


Jak przygotować stoisko, aby przyciągnąć klientów?

 • Estetycznie zaaranżuj swoje stoisko.

 • Upewnij się, że przedmioty są czyste i dobrze wyeksponowane.

 • Przygotuj czytelne etykiety z cenami.


Jakie są najlepsze praktyki dotyczące cenowania przedmiotów?

 • Przeprowadź badania rynku, aby znać wartość swoich przedmiotów.

 • Bądź elastyczny w negocjacjach.

 • Ceny wywoławcze powinny być nieco wyższe, aby umożliwić negocjacje.


Jakie są regulacje i zasady, które trzeba znać przed rozpoczęciem sprzedaży?

 • Sprawdź lokalne przepisy dotyczące handlu na pchlim targu.

 • Upewnij się, że masz odpowiednie zezwolenia.

 • Zapoznaj się z regulaminem organizatora targu.


Najbardziej znane Flohmarkt w Niemczech


Mauerpark w Berlinie - Jeden z najbardziej znanych pchlich targów w Niemczech, który odbywa się w każdą niedzielę. Znajdziemy tu wszystko: od antyków, przez stare winyle, po rękodzieło. Atmosfera jest żywa, a liczba stoisk ogromna.


Flohmarkt am Mainufer we Frankfurcie - Położony w malowniczej scenerii nad Menem, ten targ przyciąga zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów. Znajdziemy tu mnóstwo książek, płyt, ubrań i innych ciekawych przedmiotów.


Flohmarkt im Olympiapark w Monachium - Odbywa się raz w miesiącu i jest jednym z największych targów w południowych Niemczech. Oferuje szeroką gamę przedmiotów, od starych mebli po kolekcjonerskie zabawki.


Jak Flohmarkt pomaga w recyklingu i ochronie środowiska?


W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, pchle targi odgrywają ważną rolę w promowaniu zrównoważonego konsumpcjonizmu. Dzięki nim, przedmioty, które mogłyby trafić na śmietnik, zyskują nowe życie w rękach innych osób. W ten sposób Flohmarkt przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów oraz ograniczenia konieczności wytwarzania nowych produktów.


Recykling na pchlich targach obejmuje nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale także odzież, obuwie czy akcesoria. W ten sposób Flohmarkt przyczynia się do zmniejszenia ilości tekstyliów trafiających na wysypiska oraz ograniczenia emisji CO2 związanej z produkcją nowych ubrań.


Podsumowując, pchle targi przynoszą wiele korzyści społecznych i ekonomicznych dla lokalnych społeczności. Wspierają rozwój gospodarczy, tworzą miejsca pracy oraz promują zrównoważony konsumpcjonizm poprzez recykling i ochronę środowiska. Dlatego warto uczestniczyć w Flohmarktach, zarówno jako sprzedawca, jak i kupujący, przyczyniając się do rozwoju lokalnej gospodarki oraz dbania o naszą planetę.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page