top of page
 • Zdjęcie autoraPrima Job Center

Pierwszy dzień w pracy - 10 wskazówek na udany start!


Pierwszy dzień pracy


Pierwszy dzień w pracy: 10 wskazówek na udany start!


Gratulacje! Podjąłeś nową pracę. Najtrudniejsza część już za Tobą. Przed Tobą pierwszy dzień w nowym miejscu, co może budzić zarówno ekscytację, jak i niepewność. Każde miejsce pracy jest inne, dlatego kiedy po raz pierwszy przekroczysz próg biura lub hali produkcyjnej, postaraj się z otwartością przyjąć to, co Cię czeka.


Najlepsze, co możesz zrobić przed pierwszym dniem, to dostosować swoje oczekiwania i odpowiednio się przygotować. Kiedy już będziesz na miejscu, skup się na swojej prezentacji i pierwszym wrażeniu. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest podejście do pierwszego dnia jako okazji do nauki.


Bez względu na Twoją rolę w firmie, prezentujemy 10 uniwersalnych wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć pracę z sukcesem. To normalne, że możesz czuć lekki stres przed czymś nowym. Korzystając z tych rad, zyskasz pewność siebie i spokój.


1. Przygotuj się na intensywną naukę

Twój nowy pracodawca może zacząć łagodnie, aby nie przytłoczyć Cię informacjami. Możliwe, że nie dostaniesz od razu listy długoterminowych celów, ale bądź gotów na przyswajanie nowej wiedzy jak gąbka. Możesz nauczyć się:


 • Misji, wartości i zasad firmy

 • Zakresu swoich obowiązków

 • Narzędzi, loginów i haseł

 • Imion i ról członków zespołu


Wskazówka: Spróbuj zrelaksować się dzień wcześniej, wykonując ćwiczenia oddechowe, medytację lub słuchając uspokajającej muzyki. To pozwoli Ci rozpocząć pierwszy dzień pełen energii i gotowości do nauki.


2. Przygotuj listę pytań


Tworząc listę pytań przed pierwszym dniem pracy, zapewnisz sobie podstawę do produktywnego startu. Na pewno masz wiele pytań, zapisz je, aby nie zapomnieć ich do dnia rozpoczęcia pracy. Pierwszy dzień może być intensywny, więc gotowe pytania mogą być pomocne.


Oto przykłady pytań, które możesz zadać działowi HR lub członkom zespołu:

 • Kto jest moim przełożonym?

 • Jak będzie oceniana moja praca? Jak często odbywają się oceny?

 • Za jakie decyzje jestem odpowiedzialny? Czy są jakieś wytyczne dotyczące podejmowania decyzji?


Wskazówka: Możesz nie mieć okazji zadać wszystkich pytań pierwszego dnia – to w porządku. Zapisując je i tworząc listę, będziesz mógł wrócić do nich później podczas rozmowy z przełożonym lub kolegami. W trakcie wprowadzenia na pewno pojawią się nowe pytania, które również warto dodać do listy.


3. Zadbaj o wystarczającą ilość snu


Ten punkt powinien być powtarzany codziennie, ale warto go podkreślać:


brak odpowiedniej ilości snu przed pierwszym dniem utrudni Ci koncentrację, przyswajanie informacji i zrobienie dobrego wrażenia. Idealnie jest spać od siedmiu do ośmiu godzin każdej nocy – mniej może znacznie obniżyć Twoją produktywność.


Badania American Academy of Sleep Medicine pokazują, że osoby śpiące od pięciu do sześciu godzin na dobę tracą 19% produktywności. Ci, którzy śpią mniej niż pięć godzin, tracą aż 29% produktywności.


Wskazówka: Aby poprawić swój sen przed pierwszym dniem pracy, dostosuj swoje nawyki już tydzień wcześniej. Spróbuj aktywności fizycznej dzień przed, aby być naprawdę zmęczonym wieczorem. Ograniczenie korzystania z elektroniki przed snem także może poprawić jakość Twojego snu.


4. Zapoznaj się z narzędziami używanymi w firmie


Twoi współpracownicy docenią, jeśli przyjdziesz przygotowany. Każda firma używa specyficznych narzędzi i programów. Im szybciej się z nimi zapoznasz, tym większe będą Twoje szanse na sukces.

Nawet jeśli niektóre narzędzia wymagają płatnej subskrypcji, wiele z nich oferuje darmowe okresy próbne. Warto poznać narzędzia używane do:


 • Komunikacji: Gmail, Microsoft Teams, Slack, Zoom

 • Optymalizacji wyszukiwarek: Ahrefs, Google Analytics, Senuto

 • Ewidencji czasu pracy: TimeDoctor, Everhour, TaskBill.io

 • Zarządzania relacjami z klientami: Salesforce, MuleSoft

 • Kopii zapasowych: DropBox, Jira Cloud, BetterCloud

 • Planowania spotkań: HourStack, Google Calendar

 • Analizy danych: Microsoft Excel, Google Sheets, Databox


Im więcej wiesz o narzędziach i procedurach firmy przed rozpoczęciem pracy, tym mniej będziesz musiał się uczyć na miejscu.


Wskazówka: Jeśli masz doświadczenie z efektywnym narzędziem z poprzedniego miejsca pracy, rozważ przedstawienie go zespołowi. Narzędzia, których używałeś do zarządzania projektami i zespołem, mogą pozytywnie wpłynąć na ogólną wydajność.


5. Przećwicz swoją prezentację


Przed pierwszym dniem pracy przećwicz swoją prezentację, aby móc się skutecznie przedstawić nowemu zespołowi. Choć Twój nowy pracodawca już Cię zatrudnił, ważne jest, abyś dobrze się zaprezentował także przed nowymi kolegami. Dzięki temu zrobisz dobre pierwsze wrażenie.


Celem jest przedstawienie, kim jesteś, czego zespół może się po Tobie spodziewać i jakie masz cele. Pamiętaj, aby zakończyć swoją prezentację, angażując odbiorców, co pozwoli na nawiązanie dwustronnej komunikacji.


Wskazówka: Prezentacja powinna być krótka i zwięzła. Przećwicz ją w domu na tydzień przed pierwszym dniem, aby ją udoskonalić. Zastanów się nad pytaniami: Kim jestem? Jakie doświadczenia wniosę do zespołu? W czym chcę pomóc zespołowi?


6. Poznaj swój zespół


Poznaj swoich współpracowników na bardziej osobistym poziomie. Pracujemy przez około jedną trzecią naszego życia, więc można śmiało powiedzieć, że spędzisz dużo czasu z nowym zespołem. Twoje życie zawodowe będzie katorgą, jeśli nie będziesz miał dobrych relacji z kolegami, a osiągnięcie sukcesu w projektach zespołowych będzie znacznie trudniejsze.


Postaraj się w przerwach na lunch lub w wolnych chwilach przełamywać lody, zadając pytania, które pozwolą lepiej poznać twoich kolegów. Oto kilka przykładowych pytań, które możesz zadać jako nowy członek zespołu:


 • Masz jakieś zwierzęta?

 • Jaka była twoja pierwsza praca?

 • Jaka jest najważniejsza rada zawodowa, którą dałbyś nowemu pracownikowi?

 • Jakie masz tło pulpitu na komputerze lub telefonie?

 • Jaką książkę teraz czytasz?


Wskazówka: Twoi koledzy będą najlepszym źródłem informacji i wsparcia w nowym miejscu pracy. Nawet gdy przestaniesz być „nowym pracownikiem”, zwracaj się do nich o pomoc. W przyszłości będziesz mógł zaoferować to samo wsparcie nowym członkom zespołu.


7. Wnoś pozytywną energię


Jednym z najlepszych sposobów na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest przyniesienie pozytywnej energii w pierwszym dniu pracy. Energia, którą wniesiesz, będzie miała wpływ na resztę twojej kariery.


Negatywne nastawienie wpłynie na twoje codzienne zadania, spotkania i potencjał zawodowy. Badania pokazują, że pozytywne myślenie poprawia wydajność w niemal każdym aspekcie – od produktywności po kreatywność i zaangażowanie.


Wskazówka: Wniesienie pozytywnej energii nie oznacza, że musisz być przesadnie radosny, jeśli to nie jest twoja naturalna cecha. Staraj się po prostu zrelaksować i uśmiechać w pierwszym dniu, aby pokazać zespołowi, że jesteś wdzięczny za nową pracę. Pamiętaj, że mowa ciała również przekazuje informacje o twoim nastroju, więc bądź świadomy swojego zachowania.


8. Okazuj zainteresowanie zespołem


Najlepszy sposób na zrobienie dobrego wrażenia na współpracownikach to okazanie szczerego zainteresowania tym, co robią i co mówią.


Jest wiele sposobów na okazanie zainteresowania kolegami. Podczas przedstawiania się w zespole zwróć uwagę na:

 • Utrzymywanie kontaktu wzrokowego

 • Aktywne słuchanie

 • Zadawanie pytań

 • Zapamiętywanie informacji, które ci przekazują


Wskazówka: Unikaj wielozadaniowości i rozwijaj umiejętności aktywnego słuchania. Daj sobie czas na przetrawienie tego, co mówi twój rozmówca, co sprawi, że rozmowa będzie bardziej efektywna, a ty zrobisz lepsze wrażenie.


9. Słuchaj i obserwuj uważnie


W pierwszym tygodniu pracy podczas wdrożenia otrzymasz materiały szkoleniowe dotyczące nowych obowiązków. Jeśli jednak chcesz wyróżniać się w swojej roli, uważnie słuchaj i obserwuj wszystko wokół.


Obserwuj procedury stosowane przez członków zespołu i naśladuj ich zachowanie. Słuchaj języka, którego używają, i tematów, które omawiają na spotkaniach. Uważne słuchanie pozwala szybko zdobyć wiedzę, a to oznacza, że będziesz mógł ją szybko zastosować.


Wskazówka: Nie bój się zadawać wielu pytań podczas szkoleń. Jeśli uczestniczysz w spotkaniu i nie rozumiesz, dlaczego zespół postępuje w określony sposób, znajdź odpowiedni moment, aby zadać swoje pytania. Potem pozwól zespołowi kontynuować spotkanie.


10. Zastosuj swoją wiedzę w praktyce


Obserwacja pomoże ci zrozumieć procesy w firmie, ale ważne jest również uczenie się przez praktykę. Na tym etapie możesz wykorzystać swoją wcześniejszą wiedzę jako podstawę do dalszego rozwoju.


Wskazówka: Bądź pokorny, stosując swoją wiedzę na nowym stanowisku. Jeśli chcesz zaoferować zespołowi nową perspektywę, rób to w sposób przystępny i konstruktywny. Unikaj postawy wszechwiedzącego, ponieważ może to utrudniać współpracę w zespole.


Jakie praktyki pomogą ci w pierwszym dniu pracy?


Oto kilka krótkich wskazówek, które zapewnią, że twój pierwszy dzień w pracy przebiegnie gładko:


 • Weź ze sobą notatnik: Pierwszy dzień będzie pełen nowych informacji. Zanotowanie wszystkiego pomoże ci lepiej zapamiętać swoje obowiązki. Dlatego nie zapomnij wziąć ze sobą notatnika i długopisu!

 • Bądź punktualny: Zwłaszcza jako nowy pracownik powinieneś unikać spóźnień. To szczególnie ważne w pierwszy dzień, ale także w kolejnych dniach i tygodniach.

 • Odpowiedni dress code: Pierwsze wrażenie ma duże znaczenie. Upewnij się, że twoje ubranie jest zgodne z dress codem firmy lub branży, co pomoże ci wywrzeć dobre wrażenie.

 • Formy grzecznościowe: Na początku pracy warto zwracać się do kolegów i przełożonych formalnie, chyba że uzgodniono inaczej. To świadczy o szacunku. Z czasem możesz przejść na bardziej nieformalne formy, dostosowując się do kultury firmy.


FAQ


Jak najlepiej przygotować się do pierwszego dnia w pracy?

Upewnij się, że znasz dokładną lokalizację pracy, masz przygotowany odpowiedni strój i ustawiłeś budzik na odpowiednią godzinę, aby uniknąć spóźnienia.


Czy na pierwszy dzień w pracy należy przynieść coś ze sobą?

Zaleca się przyniesienie notatnika i długopisu, aby móc zapisywać ważne informacje, a także lunchu, jeśli nie jesteś pewien polityki firmy dotyczącej przerw obiadowych.


Jak zbudować dobre relacje z nowymi kolegami z pracy od pierwszego dnia?

Bądź otwarty, uśmiechnięty i gotowy do współpracy. Pokaż zainteresowanie innymi i ich pracą.


Jakie są najważniejsze zadania na pierwszy dzień w pracy biurowej?

Zapoznanie się z narzędziami i systemami pracy, a także budowanie relacji z zespołem.


Jakie są kluczowe zasady bezpieczeństwa w pracy fizycznej, o których należy pamiętać od pierwszego dnia?

Znajomość procedur bezpieczeństwa, właściwe korzystanie z sprzętu ochronnego i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy.


Co robić, jeśli pierwszy dzień w pracy nie idzie zgodnie z planem?

Zachowaj spokój i pozytywne nastawienie. Każdy popełnia błędy, ważne jest, aby się z nich uczyć i iść do przodu.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page