top of page
  • Zdjęcie autoraPrima Job Center

Sklepy niemieckie - gdzie kupować?


kobieta szukająca produktu w sklepie niemieckim


Jeśli planujesz wyjechać do Niemiec, warto abyś poznał najpopularniejsze sklepy spożywcze, elektroniczne i budowlane w kraju. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania: 


Najpopularniejsze supermarkety w Niemczech


W Niemczech istnieje wiele supermarketów i sklepów spożywczych, a na rynku dominuje kilka dużych sieci. Oto niektóre z najpopularniejszych:

1. Aldi: Aldi to sieć supermarketów dyskontowych, która powstała w Niemczech w 1946 roku. Sklepy Aldi słyną z niskich cen i wysokiej jakości produktów marek własnych. W sklepach Aldi można kupić artykuły spożywcze, w tym mięso, owoce, warzywa, nabiał, pieczywo, słodycze, napoje, a także produkty dla zwierząt.


2. Lidl: Lidl to kolejna sieć supermarketów dyskontowych, która powstała w Niemczech w 1973 roku. Podobnie jak Aldi, Lidl słynie z niskich cen i wysokiej jakości produktów marek własnych. W sklepach Lidl można kupić artykuły spożywcze, w tym mięso, owoce, warzywa, nabiał, pieczywo, słodycze, napoje, a także produkty dla zwierząt.


3. Edeka: Edeka to niemiecka sieć supermarketów ze sklepami w całym kraju. Sklepy Edeka różnią się wielkością, niektóre to małe sklepy ogólnospożywcze, a inne to duże supermarkety. Edeka powstała w 1898 roku jako spółdzielnia rolnicza. W sklepach Edeka można kupić artykuły spożywcze, w tym mięso, owoce, warzywa, nabiał, pieczywo, słodycze, napoje, a także produkty dla zwierząt.


4. Rewe: Rewe to kolejna niemiecka sieć supermarketów ze sklepami w całym kraju. Sklepy Rewe różnią się wielkością, niektóre to małe sklepy ogólnospożywcze, a inne to duże supermarkety. Rewe powstała w 1927 roku jako spółdzielnia rolnicza. W sklepach Rewe można kupić artykuły spożywcze, w tym mięso, owoce, warzywa, nabiał, pieczywo, słodycze, napoje, a także produkty dla zwierząt.


5. Netto: Netto to sieć supermarketów dyskontowych, która powstała w Niemczech w 1928 roku. Netto słynie z niskich cen i produktów marek własnych. W sklepach Netto można kupić artykuły spożywcze, w tym mięso, owoce, warzywa, nabiał, pieczywo, słodycze, napoje, a także produkty dla zwierząt.


6. Penny: Penny to kolejna sieć supermarketów dyskontowych, która powstała w Niemczech w 1973 roku. Podobnie jak Aldi i Lidl, Penny słynie z niskich cen i wysokiej jakości produktów marek własnych. W sklepach Penny można kupić artykuły spożywcze, w tym mięso, owoce, warzywa, nabiał, pieczywo, słodycze, napoje, a także produkty dla zwierząt.


7. Kaufland: Kaufland to niemiecka sieć hipermarketów, która posiada sklepy na terenie całego kraju. Kaufland powstał w 1984 roku. Sklepy Kaufland są duże i oferują szeroką gamę produktów, w tym artykuły spożywcze, elektronikę, odzież i artykuły gospodarstwa domowego.


8. Real: Real to niemiecka sieć hipermarketów, która posiada sklepy w całym kraju. Real powstał w 1992 roku. Sklepy Real są duże i oferują szeroką gamę produktów, w tym artykuły spożywcze, elektronikę, odzież i artykuły gospodarstwa domowego. 


Niemieckie sklepy z elektroniką


W Niemczech istnieje wiele sklepów z elektroniką, a na rynku dominuje kilka dużych sieci. Oto niektóre z najpopularniejszych:


Mediamarkt - to największa sieć sklepów z elektroniką w Niemczech, która ma ponad 800 sklepów w Europie. Została założona w 1979 roku przez czterech przedsiębiorców, którzy chcieli sprzedawać sprzęt RTV i AGD w dużych halach po niskich cenach. Sklep oferuje szeroki wybór produktów, takich jak telewizory, komputery, smartfony, gry, aparaty, lodówki i wiele innych.


Conrad - to jeden z najstarszych i najbardziej znanych sklepów z elektroniką w Niemczech, który istnieje od 1923 roku. Został założony przez Maxa Conrada, który sprzedawał części radiowe przez katalog. Sklep specjalizuje się w sprzedaży elektroniki, komponentów, narzędzi, modelarstwa, oświetlenia i akcesoriów samochodowych. Sklep ma ponad 20 filii w Niemczech i ponad 4 miliony klientów online.


Cyberport - to nowoczesny sklep internetowy z elektroniką, który powstał w 1998 roku w Dreźnie. Został założony przez dwóch studentów informatyki, którzy chcieli sprzedawać komputery i oprogramowanie przez internet. Sklep oferuje ponad 45 tysięcy produktów, takich jak laptopy, tablety, smartfony, kamery, drukarki, głośniki i wiele innych. Sklep ma także 15 filii w Niemczech i Austrii.
 


Najpopularniejsze sklepy budowlane w Niemczech


W Niemczech istnieje wiele sklepów budowlanych, a na rynku dominuje kilka dużych sieci. Oto niektóre z najpopularniejszych:


  • Bauhaus: Bauhaus to niemiecka sieć sklepów budowlanych, która posiada sklepy na terenie całego kraju. Sklepy Bauhaus oferują szeroki wybór produktów, w tym materiały budowlane, narzędzia, farby, artykuły dekoracyjne i wiele innych.


  • Hornbach: Hornbach to niemiecka sieć sklepów budowlanych, która posiada sklepy na terenie całego kraju. Sklepy Hornbach oferują szeroki wybór produktów, w tym materiały budowlane, narzędzia, farby, artykuły dekoracyjne i wiele innych.


  • Obi: Obi to niemiecka sieć sklepów budowlanych, która posiada sklepy na terenie całego kraju. Sklepy Obi oferują szeroki wybór produktów, w tym materiały budowlane, narzędzia, farby, artykuły dekoracyjne i wiele innych.
 


Czy w Niemczech sklepy są otwarte w niedzielę?


W Niemczech, niedziele handlowe są dopuszczalne, ale ich ilość i terminy są decydowane przez poszczególne landy. W praktyce, to oznacza, że niektóre sklepy mogą być otwarte w niedzielę, ale nie wszystkie.


Zgodnie z obowiązującym prawem, landy mają prawo do decydowania o ilości i terminach niedziel handlowych, pozostawiając przy tym wolność wyboru terminów tylko w niewielkiej części handlowcom. Decyzje te są podejmowane przeważnie w oparciu o terminy regionalnych świąt, rozpoczęcia jarmarków bożonarodzeniowych, festynów, czy targów, dzięki którym potencjalna ilość klientów może być większa.


Interesującym punktem ustawy wydaje się zapis, który nie obliguje przedsiębiorców do otwarcia sklepu w niedzielę handlową. W praktyce, to oznacza, że niektóre sklepy mogą być otwarte w niedzielę, ale nie wszystkie.


W niektórych miejscowościach tuż przy granicy z Polską, parę supermarketów otrzymało prawo do handlu. W Niemczech, w przygranicznych miastach, sklepy były otwarte.
 


Czy istnieją w Niemczech polskie sieci sklepów lub małe sklepy z polskimi artykułami?


Tak, istnieją polskie sklepy w Niemczech, które oferują różne polskie produkty. Oto kilka z nich:


1. Prima Markt - Polski sklep internetowy w Niemczech, który oferuje polskie produkty spożywcze i kosmetyczne.

2. Polonia Market - Inny polski sklep internetowy w Niemczech, który oferuje różne polskie produkty.

3. Polski Supermarket - Sklep online oferujący artykuły spożywcze, książki i kosmetyki.


Warto sprawdzić, gdzie w Twojej okolicy zlokalizowane są polskie sklepy. W niektórych miejscach znajdziesz m.in. Polonia Market, sklep ogólnospożywczy z polską żywnością. Pamiętaj, że informacje te mogą się zmieniać, więc zawsze warto sprawdzić najnowsze dane online.
 


Czy artykuły w Niemczech są droższe niż w Polsce?


Ceny artykułów w Niemczech są zazwyczaj wyższe niż w Polsce. Jednakże, różnica w cenach może być różna w zależności od produktu i regionu.
 


Jaki procent wypłat jest przeznaczany na artykuły spożywcze w Niemczech w porównaniu z Polską?


Według danych z 2021 roku, Niemcy wydają około 11,4% swoich dochodów na artykuły spożywcze . W Polsce, według danych z 2020 roku, wydatki na artykuły spożywcze stanowiły około 17,5% dochodów .

bottom of page