top of page
  • Zdjęcie autoraPrima Job Center

Sommerferien 2024 - wakacje w Niemczech


Sommerferien - wakacje w NiemczechSommerferien, czyli wakacje letnie w Niemczech, to wyjątkowy czas dla uczniów i ich rodzin, gdyż stanowią one najdłuższą przerwę w niemieckim kalendarzu szkolnym. Okres ten zazwyczaj trwa od sześciu do siedmiu tygodni, zaczynając się między końcem czerwca a początkiem lipca, a kończąc w sierpniu. Czas rozpoczęcia i zakończenia wakacji może się różnić w zależności od landu, co jest związane z tzw. "Ferienkorridor", systemem rotacyjnym mającym na celu uniknięcie zatorów turystycznych i nadmiernego obciążenia dróg oraz miejsc wypoczynkowych.


Ferienkorridor - korytarz wakacyjny


Ferienkorridor, znany także jako „korytarz wakacyjny”, to termin stosowany głównie w Niemczech, który odnosi się do rozłożenia terminów wakacji szkolnych w różnych landach w celu uniknięcia przeludnienia i korków na drogach. Podział ten ma na celu rozłożenie ruchu turystycznego i podróży w czasie, co ma zmniejszyć obciążenie infrastruktury transportowej i turystycznej w najbardziej popularnych okresach wypoczynkowych.


W praktyce oznacza to, że różne landy rozpoczynają i kończą wakacje szkolne w różnych terminach, mimo że wszystkie wakacje mogą mieścić się w ramach kilku tygodni letnich. Na przykład jeden land może mieć wakacje od początku lipca do połowy sierpnia, a inny od środka lipca do końca sierpnia. Dzięki temu zmniejsza się natężenie ruchu w najpopularniejsze dni wyjazdów i powrotów z wakacji, a także rozkłada się obłożenie popularnych miejsc wypoczynkowych, takich jak kurorty nadmorskie czy górskie.


Podstawą do ustalenia przepisów urlopowych w poszczególnych krajach jest art. 25 „Porozumienia Państwowego w sprawie wspólnej podstawowej struktury ustroju szkolnego i ogólnopaństwowej odpowiedzialności państw w kwestiach centralnej polityki oświatowej” (uchwała KMK z 15 października 2010 r. 2020). Jeśli chodzi o przepisy dotyczące wakacji letnich, kraje są nadal przypisane do pięciu grup krajów (w miarę możliwości równomiernego rozmieszczenia całkowitej populacji):


  • Grupa I Brandenburgia, Berlin, Hamburg, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn

  • Grupa II Brema, Dolna Saksonia, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Turyngia

  • Grupa III Nadrenia Północna-Westfalia

  • Grupa IV Hesja, Nadrenia-Palatynat, Saara

  • Grupa V Badenia-Wirtembergia, Bawaria


Dlaczego Badenia-Wirtembergia i Bawaria zaczynają wakacje letnie zawsze jako ostatnie?


Aby nie wszystkie kraje związkowe zaczęły wakacje letnie jednocześnie, istnieje rotacyjny system, na który zgodziła się Konferencja Ministrów Kultury w 1964 roku podczas Umowy Hamburskiej. W związku z tym każdy kraj związkowy ma czasem wcześniejsze, a czasem późniejsze wakacje letnie. Okres wakacji letnich trwa od połowy czerwca do połowy września. Tylko Bawaria i Badenia-Wirtembergia zawsze znajdują się na końcu tego okresu. Oba kraje o charakterze rolniczym uzasadniły to w 1964 roku potrzebą pomocy dzieci w żniwach, dlatego nie mogą uczęszczać do szkoły. Jednak ponieważ dzisiaj jest to rzadkość, niektóre kraje krytykują to wyjątkowe rozwiązanie. Jednakże do tej pory nic się w tej kwestii nie zmieniło.


Sommerferien 2024 - daty wakacji letnich w Niemczech

Land

Data wakacji 2024

Badenia-Wirtembergia

25.7 do 7.9

Bawaria

29.7 do 9.9

Berlin

18.7 do 30.8

Brandenburgia

18.7 do 31.8

Brema

24.6 do 2.8

Hamburg

18.7 do 28.8

Hesja

15.7 do 23.8

Meklemburgia-Pomorze Przednie

22.7 do 31.8

Dolna Saksonia

24.6 do 2.8

Nadrenia Północna-Westfalia

8.7 do 20.8

Nadrenia-Palatynat

15.7 do 23.8

Saara

15.7 do 23.8

Saksonia

20.6 do 2.8

Saksonia-Anhalt

24.6 do 3.8

Szlezwik-Holsztyn

22.7. do 31.8

Turyngia

20.6 do 31.7


Czy nauczyciele w Niemczech mają dłuższe urlopy?


NIE. Wakacje szkolne nie są od razu uznawane za czas urlopu dla nauczycieli. Oznacza to, że nauczyciele nie mają sześciu tygodni wolnego z rzędu podczas wakacji letnich. Zgodnie z przepisami NRW dotyczącymi zwolnień i urlopów (FrUrlV NRW) urzędnicy służby cywilnej mają prawo do 30 dni urlopu. § 18 (2) FrUrlV NRW: „ Coroczny urlop wynosi 30 dni roboczych, jeżeli czas pracy jest regularnie rozłożony na pięć dni w tygodniu kalendarzowym. „Nauczyciele powinni wziąć urlop w czasie wakacji szkolnych, jak stanowi FrUrlV NRW i układ zbiorowy dotyczący służby publicznej państw. Ponieważ jednak dni wakacyjnych jest więcej niż dni urlopu, nauczyciele wykorzystują czas bez zajęć na dalsze dokształcanie. Nauczyciele przygotowują i realizują lekcje także w okresie wakacji oraz podejmują inne obowiązki służbowe. Obejmuje to przygotowanie organizacyjne do nowego roku szkolnego.


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page