top of page
 • Zdjęcie autoraPrima Job Center

Stuttgart - miasto innowacji i kulturyStuttgart z lotu ptaka

Stuttgart jest miastem na prawach powiatu w Niemczech, stolicą i największym miastem kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedzibą rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart. Miasto leży nad rzeką Neckar, w dolinie otoczonej wzgórzami i lasami. Stuttgart ma około 630 tysięcy mieszkańców i jest szóstym co do wielkości miastem w Niemczech. Stuttgart jest znany jako ważny ośrodek przemysłowy, naukowy, kulturalny i turystyczny.
Geografia

Stuttgart leży w południowo-zachodniej części Niemiec, w regionie zwanym Szwabią. Miasto zajmuje powierzchnię 207,36 km² i składa się z 152 dzielnic. Stuttgart leży na średniej wysokości 245 m n.p.m. Klimat miasta jest umiarkowany, z ciepłymi latami i chłodnymi zimami. Średnia temperatura roczna wynosi 9,8°C, a średnia roczna suma opadów wynosi 686 mm.


 


Ekonomia

Stuttgart jest jednym z najbogatszych i najbardziej innowacyjnych miast w Niemczech i Europie. Miasto jest siedzibą wielu znanych firm, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej, takich jak Mercedes-Benz, Porsche, Bosch czy Daimler AG. Stuttgart jest również ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym. W mieście znajdują się także liczne instytucje finansowe, telewizyjne i usługowe. 


Historia

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego Stuttgartu pochodzą z epoki brązu (ok. 1500-1200 p.n.e.). W I wieku n.e. Rzymianie założyli tu warowny obóz wojskowy (castrum). W X wieku książę Szwabii Liudolf założył tu stadninę koni bojowych (Stutengarten), od której pochodzi nazwa miasta. W XIII wieku Stuttgart otrzymał prawa miejskie i stał się siedzibą hrabiów Wirtembergii. W XV wieku miasto zostało stolicą księstwa Wirtembergii, a w XIXwieku - królestwa Wirtembergii. W XIX wieku Stuttgart rozwinął się jako ośrodek przemysłowy i kulturalny. W XX wieku miasto doświadczyło dwóch wojen światowych, podczas których zostało częściowo zniszczone przez bombardowania alianckie. Po II wojnie światowej Stuttgart znalazł się w strefie okupacyjnej amerykańskiej i stał się stolicą nowo utworzonego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. W latach powojennych miasto odbudowało swój potencjał gospodarczy i społeczny. 


Demografia

Według danych z 2020 roku, Stuttgart miał około 634 tysiące mieszkańców, z czego około 25% to obcokrajowcy. Największe grupy narodowościowe stanowili Turcy (ok. 10%), Polacy (ok. 4%), Rumuni (ok. 3%), Chorwaci (ok. 3%) i Grecy (ok. 2%). Średni wiek mieszkańców wynosił 42 lata, a współczynnik dzietności - 1,5. Stuttgart jest miastem wielokulturowym i tolerancyjnym, z licznymi organizacjami i wydarzeniami promującymi integrację i dialog międzykulturowy.
 


Muzea

Stuttgart jest miastem bogatym w zabytki i muzea, które prezentują różne aspekty historii, kultury i sztuki. Niektóre z najciekawszych muzeów to:

 • Muzeum Mercedes-Benz - poświęcone historii i rozwojowi tej słynnej marki samochodowej. Muzeum prezentuje ponad 160 pojazdów, od pierwszego samochodu z silnikiem spalinowym z 1886 roku, po najnowsze modele i prototypy. Muzeum oferuje także interaktywne wystawy, pokazy multimedialne i symulatory jazdy.

 • Muzeum Porsche - poświęcone historii i rozwojowi tej innej słynnej marki samochodowej. Muzeum prezentuje ponad 80 pojazdów, od pierwszego modelu Porsche z 1948 roku, po najnowsze kreacje i koncepty. Muzeum oferuje także interaktywne wystawy, pokazy multimedialne i symulatory jazdy.

 • Muzeum Sztuki (Kunstmuseum) - poświęcone sztuce współczesnej i modernistycznej. Muzeum prezentuje dzieła takich artystów jak Otto Dix, Willi Baumeister, Joseph Beuys, Anselm Kiefer czy Gerhard Richter. Muzeum mieści się w nowoczesnym budynku z szklaną fasadą, który jest atrakcją samą w sobie.

 • Muzeum Historii Naturalnej (Naturkundemuseum) - poświęcone przyrodzie i biologii. Muzeum prezentuje bogate kolekcje zwierząt, roślin, minerałów i skamieniałości. Muzeum oferuje także interaktywne wystawy, pokazy multimedialne i symulatory przyrodnicze. 


Największe firmy

Stuttgart jest siedzibą wielu znanych firm, zwłaszcza z branży motoryzacyjnej. Niektóre z największych firm to:

 • Mercedes-Benz - producent samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów i silników. Firma została założona w 1926 roku przez fuzję dwóch firm: Daimler-Motoren-Gesellschaft i Benz & Cie. Firma jest częścią koncernu Daimler AG i jest jedną z najbardziej prestiżowych marek samochodowych na świecie.

 • Porsche - producent samochodów sportowych i luksusowych. Firma została założona w 1931 roku przez Ferdinanda Porsche, który wcześniej zaprojektował m.in. Volkswagen Garbus. Firma jest częścią koncernu Volkswagen AG i jest jedną z najbardziej znanych marek samochodowych na świecie.

 • Bosch - producent elektroniki, techniki pomiarowej, automatyki, narzędzi i urządzeń gospodarczych. Firma została założona w 1886 roku przez Roberta Boscha jako warsztat mechaniczny. Firma jest jednym z największych dostawców części i systemów dla przemysłu motoryzacyjnego oraz liderem w dziedzinie technologii ekologicznych. 


Największe atrakcje

Stuttgart jest miastem atrakcyjnym dla turystów, którzy mogą podziwiać jego architekturę, parki, ogrody i festiwale. Niektóre z największych atrakcji to:

 • Schlossplatz - największy plac w mieście, na którym znajduje się Neues Schloss (Nowy Zamek), barokowy pałac z XVIII wieku, który był siedzibą królów Wirtembergii. Na placu odbywają się liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe.

 • Wilhelma - ogród zoologiczny i botaniczny, który jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych tego typu obiektów w Europie. Wilhelma mieści się w historycznym parku, w którym znajdują się także zabytkowe budynki w stylu mauretańskim i bizantyjskim. Wilhelma prezentuje ponad 10 tysięcy zwierząt i roślin z różnych stref klimatycznych i ekosystemów.

 • Fernsehturm - pierwsza na świecie wieża telewizyjna zbudowana z betonu, która stanowi symbol miasta. Wieża ma 216,6 m wysokości i oferuje widok na całe miasto i okolicę. Na wieży znajdują się także platforma widokowa, restauracja i muzeum.

 • Cannstatter Volksfest - największy festiwal ludowy w Niemczech, który odbywa się co roku na przełomie września i października. Festiwal trwa 17 dni i przyciąga ponad 4 miliony odwiedzających. Na festiwalu można znaleźć liczne atrakcje, takie jak karuzele, strzelnice, stoiska gastronomiczne i namioty piwne. 


Największe osobistości

Stuttgart jest miastem, z którego pochodzi wiele znanych osobistości z różnych dziedzin życia. Niektóre z największych osobistości to:

 • Gottlieb Daimler - wynalazca i przemysłowiec, który stworzył pierwszy silnik spalinowy o dużej mocy i założył firmę Daimler-Motoren-Gesellschaft, która później połączyła się z firmą Benz & Cie. i utworzyła markę Mercedes-Benz.

 • Theodor Heuss - polityk i pisarz, który był pierwszym prezydentem Republiki Federalnej Niemiec (1949-1959). Heuss był zwolennikiem demokracji, wolności i integracji europejskiej.

 • Roland Emmerich - reżyser i producent filmowy, który jest znany z tworzenia filmów katastroficznych i science fiction, takich jak Dzień Niepodległości, Godzilla, Patriota czy 2012.

 • Jürgen Klinsmann - piłkarz i trener piłkarski, który był jednym z najlepszych napastników w historii niemieckiej piłki. Klinsmann zdobył mistrzostwo świata (1990) i mistrzostwo Europy (1996) z reprezentacją Niemiec, a także grał w takich klubach jak VfB Stuttgart, Inter Mediolan, Tottenham Hotspur czy Bayern Monachium. Klinsmann był także selekcjonerem reprezentacji Niemiec (2004-2006) i Stanów Zjednoczonych (2011-2016). 

trybuny stadionu


Najpopularniejsze drużyny sportowe

Stuttgart jest miastem o bogatej tradycji sportowej, w którym działa wiele drużyn sportowych z różnych dyscyplin. Niektóre z najpopularniejszych drużyn to:

 • VfB Stuttgart - klub piłkarski założony w 1893 roku, który jest jednym z najbardziej utytułowanych w Niemczech. VfB Stuttgart zdobył pięć razy mistrzostwo Niemiec (1950, 1952, 1984, 1992, 2007), trzy razy Puchar Niemiec (1954, 1958, 1997) i raz Puchar Zdobywców Pucharów (1989). VfB Stuttgart gra na stadionie Mercedes-Benz Arena, który może pomieścić ponad 60 tysięcy widzów.

 • Stuttgarter Kickers - klub piłkarski założony w 1899 roku, który jest lokalnym rywalem VfB Stuttgart. Stuttgarter Kickers grają obecnie w czwartej lidze niemieckiej (Regionalliga Südwest), ale w przeszłości grali także w pierwszej lidze (1988-1989) i drugiej lidze (1981-1988, 1991-1996). Stuttgarter Kickers grają na stadionie GAZi-Stadion auf der Waldau, który może pomieścić ponad 11 tysięcy widzów.

 • Porsche Tennis Grand Prix - turniej tenisowy kobiet z cyklu WTA Tour, który odbywa się co roku w kwietniu w hali Porsche-Arena. Turniej jest jednym z najbardziej prestiżowych i najbogatszych w Europie, a jego zwyciężczyni otrzymuje oprócz nagrody pieniężnej także samochód Porsche. Wśród laureatek turnieju są takie gwiazdy jak Martina Navratilova, Steffi Graf, Maria Szarapowa czy Angelique Kerber. 


Lista miast partnerskich

Stuttgart utrzymuje oficjalne partnerstwa z następującymi miastami:

 • Cardiff (Walia) - od 1955 roku

 • St. Helens (Anglia) - od 1956 roku

 • Strasburg (Francja) - od 1962 roku

 • Kair (Egipt) - od 1979 roku

 • Samara (Rosja) - od 1992 roku

 • Mumbai (Indie) - od 1968 roku

 • Brno (Czechy) - od 1989 roku

 • Łódź (Polska) - od 1991 roku

 • Menzel Bourguiba (Tunezja) - od 2004 roku

 • Herzliya (Izrael) - od 2007 roku 


„Stuttgart to piękne miasto, a nie tylko lokalizacja biznesowa. Często jednak się tego nie zauważa. Porsche nigdy nie opuści Stuttgartu. To nie do pomyślenia”. - Wendelin Wiedeking jako dyrektor generalny Porsche AG"

Kommentarer

Bedømt til 0 ud af 5 stjerner.
Ingen bedømmelser endnu

Tilføj en rating
bottom of page