top of page
 • Zdjęcie autoraPrima Job Center

Zielona naklejka - Niemcy. Czym jest?Zielona naklejka Niemcy
Zielona naklejka ekologiczna w Niemczech - czym jest i dlaczego jest ważna?


Zielona naklejka na szybie samochodu to plakietka, która uprawnia kierowcę do wjazdu do stref niskoemisyjnych w Niemczech. Strefy te, zwane też Umweltzonen, zostały wprowadzone w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza przez pojazdy silnikowe. Zielona naklejka, nazywana po niemiecku Umweltplakette lub Feinstaubplakette, oznacza, że pojazd spełnia najwyższe normy emisji spalin i jest najmniej szkodliwy dla środowiska. Pojazdy z czerwoną lub żółtą naklejką mają zakaz wjazdu do większości stref niskoemisyjnych, a pojazdy bez naklejki w ogóle nie mogą tam wjeżdżać.


Jaka jest historia zielonej naklejki w Niemczech?


Pomysł wprowadzenia stref niskoemisyjnych w Niemczech narodził się w 2005 roku, kiedy to Unia Europejska wprowadziła nowe dyrektywy dotyczące jakości powietrza. Niemcy były jednym z krajów, które miały problemy z przekroczeniem dopuszczalnych poziomów pyłów zawieszonych i tlenków azotu w powietrzu. W 2007 roku niemiecki parlament uchwalił ustawę, która umożliwiała lokalnym władzom wyznaczanie stref niskoemisyjnych i wprowadzanie naklejek ekologicznych dla pojazdów. Pierwsze strefy niskoemisyjne zaczęły funkcjonować w 2008 roku w Berlinie, Hanowerze i Kolonii. Obecnie w Niemczech jest ponad 80 stref niskoemisyjnych, które obejmują większość dużych miast i aglomeracji.


Ile kosztuje Umweltplakette?


Cena zielonej naklejki zależy od miejsca jej zakupu. Można ją kupić w Niemczech lub przez internet. W Niemczech zieloną naklejkę można kupić w urzędach rejestracji pojazdów, stacjach kontroli technicznej, warsztatach samochodowych lub na stacjach benzynowych. Cena zazwyczaj wynosi od 5 do 10 euro. Przez internet zieloną naklejkę można zamówić na specjalnych stronach internetowych, które oferują jej wysyłkę do Polski lub innych krajów. Cena w tym przypadku wynosi od 10 do 20 euro, w zależności od kosztów dostawy i kursu walut.


Gdzie kupić zieloną naklejkę w Niemczech?


Zieloną naklejkę w Niemczech można kupić w następujących miejscach:


 • Urzędy rejestracji pojazdów (Kfz-Zulassungsstelle) - są to urzędy, w których można zarejestrować pojazd, uzyskać tablice rejestracyjne lub zmienić dane właściciela. Aby kupić zieloną naklejkę w urzędzie rejestracji pojazdów, trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu (Fahrzeugschein) lub certyfikat zgodności (COC). Cena zielonej naklejki w urzędzie rejestracji pojazdów wynosi zazwyczaj 5 euro.


 • Stacje kontroli technicznej (TÜV, DEKRA, GTÜ) - są to stacje, na których można wykonać obowiązkowy przegląd techniczny pojazdu. Aby kupić zieloną naklejkę na stacji kontroli technicznej, trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu (Fahrzeugschein) lub certyfikat zgodności (COC). Cena zielonej naklejki na stacji kontroli technicznej wynosi zazwyczaj 6 euro.


 • Warsztaty samochodowe (Autowerkstatt) - są to warsztaty, w których można naprawić lub serwisować pojazd. Aby kupić zieloną naklejkę w warsztacie samochodowym, trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu (Fahrzeugschein) lub certyfikat zgodności (COC). Cena zielonej naklejki w warsztacie samochodowym wynosi zazwyczaj 10 euro.


 • Stacje benzynowe (Tankstelle) - są to stacje, na których można zatankować paliwo lub kupić inne produkty. Aby kupić zieloną naklejkę na stacji benzynowej, trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu (Fahrzeugschein) lub certyfikat zgodności (COC). Cena zielonej naklejki na stacji benzynowej wynosi zazwyczaj 10 euro.


Czy można kupić zieloną naklejkę w Polsce?


Zieloną naklejkę można kupić również w Polsce, ale tylko przez internet. Nie ma możliwości kupienia zielonej naklejki w polskich urzędach, stacjach kontroli technicznej, warsztatach samochodowych czy stacjach benzynowych. Aby kupić zieloną naklejkę przez internet, trzeba wejść na jedną z wielu stron internetowych, które oferują sprzedaż i wysyłkę zielonej naklejki do Polski lub innych krajów.


Przykładowe strony to:


 • German Emissions Sticker - strona w języku polskim, która oferuje oficjalną niemiecką naklejkę emisyjną za 13,95 euro, w tym VAT i koszty dostawy. Aby zamówić naklejkę, trzeba wypełnić formularz, podać dane pojazdu i właściciela, zapłacić online i czekać na przesyłkę, która powinna dotrzeć w ciągu 7 dni roboczych.


 • Nalepka ekologiczna - strona w języku polskim, która oferuje zieloną naklejkę ekologiczną za 79 zł, w tym VAT i koszty dostawy. Aby zamówić naklejkę, trzeba wypełnić formularz, podać dane pojazdu i właściciela, zapłacić online i czekać na przesyłkę, która powinna dotrzeć w ciągu 7 dni roboczych.


 • Plakietka ekologiczna - strona w języku polskim, która oferuje zieloną plakietkę ekologiczną za 99 zł, w tym VAT i koszty dostawy. Aby zamówić plakietkę, trzeba wypełnić formularz, podać dane pojazdu i właściciela, zapłacić online i czekać na przesyłkę, która powinna dotrzeć w ciągu 14 dni roboczych.


Czym grozi brak zielonej naklejki w Niemczech?


Brak zielonej naklejki w Niemczech może skutkować nałożeniem mandatu lub nawet zatrzymaniem pojazdu. Mandat za wjazd do strefy niskoemisyjnej bez zielonej naklejki wynosi 80 euro, co odpowiada około 340 zł. Mandat może być nałożony przez policję, straż miejską lub automatyczne kamery. Dodatkowo, brak zielonej naklejki może być uznany za naruszenie warunków ubezpieczenia pojazdu, co może skutkować utratą odszkodowania w razie wypadku. W skrajnych przypadkach, pojazd bez zielonej naklejki może być zatrzymany i odholowany na koszt właściciela.


Jak sprawdzić, czy pojazd kwalifikuje się do zielonej naklejki?


Aby sprawdzić, czy pojazd kwalifikuje się do zielonej naklejki, można skorzystać z jednej z wielu stron internetowych, które oferują bezpłatną weryfikację na podstawie numeru rejestracyjnego lub numeru VIN.


Przykładowe strony to:


 • [Green-Zones] - strona w języku polskim, która oferuje sprawdzenie kwalifikacji pojazdu do zielonej naklejki oraz możliwość zakupu naklejki online. Aby sprawdzić kwalifikację, trzeba wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu i kliknąć przycisk “Sprawdź”.


 • [Umweltplakette] - strona w języku niemieckim, która oferuje sprawdzenie kwalifikacji pojazdu do zielonej naklejki oraz możliwość zakupu naklejki online. Aby sprawdzić kwalifikację, trzeba wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu i kliknąć przycisk “Prüfen”.


 • [Environmental Badge] - strona w języku angielskim, która oferuje sprawdzenie kwalifikacji pojazdu do zielonej naklejki oraz możliwość zakupu naklejki online. Aby sprawdzić kwalifikację, trzeba wpisać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu i kliknąć przycisk “Check”.


Jak prawidłowo nakleić zieloną naklejkę na szybę?


Zieloną naklejkę należy nakleić na prawą dolną stronę przedniej szyby pojazdu, tak aby była dobrze widoczna z zewnątrz. Naklejka powinna być naklejona na stałe, bez użycia folii ochronnej lub innych materiałów. Naklejka nie może być przenoszona z pojazdu do pojazdu, ani używana przez inny pojazd niż ten, do którego została wydana. W przypadku zmiany pojazdu lub szyby, należy zakupić nową naklejkę. Naklejka nie ma określonego terminu ważności, chyba że zostanie uszkodzona lub zniszczona.


Podsumowanie


Zielona naklejka ekologiczna w Niemczech to plakietka, która uprawnia kierowcę do wjazdu do stref niskoemisyjnych, które mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza przez pojazdy silnikowe. Zielona naklejka oznacza, że pojazd spełnia najwyższe normy emisji spalin i jest najmniej szkodliwy dla środowiska. Zieloną naklejkę można kupić w Niemczech lub przez internet, a jej cena wynosi od 5 do 20 euro. Brak zielonej naklejki może skutkować nałożeniem mandatu lub zatrzymaniem pojazdu. Aby sprawdzić, czy pojazd kwalifikuje się do zielonej naklejki, można skorzystać z bezpłatnych stron internetowych, które oferują weryfikację na podstawie numeru rejestracyjnego lub numeru VIN. Zieloną naklejkę należy nakleić na prawą dolną stronę przedniej szyby pojazdu, tak aby była dobrze widoczna z zewnątrz.

bottom of page